Muhammed Ali es-Sâbûnî'nin es-sünnetü'n-nebeviyyetü'l-mutahhara adlı eseri çerçevesinde hadis ve sünnet anlayışı
Understanding of hadith and sunnah in the framework of Muhammed Ali es-Sâbûnî's work named es-Sunnetü'n-Nebeviyyetü'l-Mutahhara
  1. Tez No: 884936
  2. Yazar: MÜSLÜM DÜZYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURULLAH AGİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde, bilimsel araştırmalar ve ilim alanında yapılan çalışmalar, özellikle İslam coğrafyasında önemli bir zenginliğe sahiptir. Bu kültürel zenginliğin temel dinamiklerine baktığımızda, birçok İslam âliminin katkılarını görmekteyiz. Bunlardan biri de Muhammed Ali es-Sâbûnî'dir. Suriye'de doğan Sâbûnî, âlim bir aileden gelerek ilim tahsilini ailesinin hedefleri doğrultusunda sürdürmüştür. Sadece yaşadığı dönemde değil, sonraki nesillere de eserleriyle hadis ve tefsir alanındaki çalışmalarıyla önemli katkılarda bulunmuştur. Yaşadığı bölgede“imam”unvanıyla tanınan Sâbûnî, ehlisünnet görüşünü benimseyen ve savunan önemli bir âlimdir. Türkçeye çevrilmiş eserleri bulunmaktadır. Bu eserlerde, Allah, bilgi, iman, âlem, ahiret ve nübüvvet gibi konular detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Sâbûnî, tefsir ilmi alanında otorite kabul edilen İslam âlimlerinden biridir. Hadis ve sünnet konusundaki görüşlerinin de bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Araştırmamızda, son asrın muhaddislerinden biri olarak kabul edilen Muhammed Ali es-Sâbûnî'nin hadis ve sünnet anlayışını“es-Sünnetü'n-Nebeviyyetü'l-mutahhara”adlı eseri çerçevesinde inceleyerek bu alandaki yetkinliğini ilim dünyasına sunmayı amaçladık. Gayret bizden, başarı Allah'tandır.
Özet (Çeviri)
In contemporary times, scientific research and scholarly endeavors, particularly within the Islamic world, hold significant value. When examining the foundational elements of this cultural richness, the contributions of numerous Islamic scholars become evident. Among these scholars is Muhammad Ali al-Sâbûnî. Born in Syria, al-Sâbûnî was raised in a scholarly family and pursued his education in line with his family's intellectual aspirations. His contributions have extended beyond his own era, offering significant advancements in the fields of hadith and tafsir that continue to influence subsequent generations. Al-Sâbûnî, often referred to by the title of“imam”in his region, was a prominent scholar who adhered to and advocated the Ahl al-Sunnah creed. His works, some of which have been translated into Turkish, address a wide range of subjects, The topics of God, knowledge, faith, the universe, the afterlife, and prophethood are addressed in detail in these works. Sâbûnî is regarded as one of the authoritative Islamic scholars in the field of Qur'anic exegesis. It is also of great importance to be aware of his views on Hadith and Sunnah. In this study, we aim to critically analyze al-Sâbûnî's approach to hadith and sunnah, with particular focus on his work al-Sunnah al-Nabawiyyah al-Mutahharah, in order to highlight his scholarly contributions to the academic discourse on these subjects. Our efforts are dedicated to advancing this knowledge, with the ultimate success is from Allah.