Tunceli Çemişgezek'te tespit edilen dokumaların teknik ve malzeme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of technical and material properties of textiles detected in Tunceli Çemişgezek
- Tez No: 884976
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GENÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Köklü bir geçmişe sahip olan Türk dokumaları yüzyıllardır nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelen en önemli ve değerli kültür varlıklarımızdan biridir. Dokumaların geçmişte olduğu gibi günümüzde de iki sebeple üretimi yapılmıştır. İlk olarak işlevsellik, ikinci olarak da estetik kaygıdır. Geçimlerini küçükbaş hayvan besleyerek sağlayan Çemişgezek köyleri halkının en önemli üretimleri arasında bulunan dokuma ürünler tarihten bugüne kadar değişime uğrayarak günümüze kadar gelmiştir. Köy yaşamının vazgeçilmezi olan geleneksel dokuma kültürü çok farklı ve geniş kullanım sahaları ile ihtiyaca göre değişik teknikler kullanılarak üretilmektedir. Dokumalar köy yaşantısı içinde önemli yere sahiptirler. El dokumanın tarihsel süreç içerisindeki yeri, yaşam şartlarına ve bulunulan yere göre değişim göstermektedir. Bu araştırmanın amacı; Tunceli Çemişgezek'te bulunan el dokumalarının tespit edilmesi, teknik ve malzeme özelliklerinin ortaya konulmasıdır. Araştırmada dokumaları yapmış olanlarla görüşülerek kullanılan teknikler, motifler, renkler ve malzemeler hakkında bilgiler alınmış olup, yörede yaşayan insanların bu dokuma ve malzemelere verdikleri yerel isimleri araştırılmıştır. Bulgular ve yorumlar değerlendirilerek gelecek nesillere aktarmada kaynak oluşturularak literatüre kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish weavings, which have a long history, are one of our most important and valuable cultural assets that have been passed down from generation to generation for centuries. Weavings have been produced for two reasons today as in the past. The first is functionality and the second is aesthetic concerns. Weaving products, which are among the most important productions of the people of Çemişgezek villages, which provide their livelihood by feeding small cattle, have changed from history to the present day. Traditional weaving culture, which is indispensable for village life, is produced using different techniques according to the needs with very different and wide usage areas. Weavings have an important place in village life. The place of hand weaving in the historical process varies according to living conditions and location. The aim of this research is to determine the hand weavings in Tunceli Çemişgezek and to reveal their technical and material properties. In the research, information was obtained about the techniques, motifs, colors and materials used by interviewing those who made the weavings, and the local names given to these weavings and materials by the people living in the region were investigated. The findings and comments were evaluated and it was aimed to be included in the literature by creating a source for transferring to future generations.