TRA2 bölgesinde koyunculuk işletmelerinin teknik etkinliği ve ekonomik analizi
Technical efficiency and economic analysis of sheep farms in TRA2 region
  1. Tez No: 884978
  2. Yazar: AYŞE KARADAĞ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ KARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, TRA2 alt bölgesinde koyun yetiştiriciliği yapan işletmelerin ekonomik analizini yapmak ve etkinliğinin belirlenmesidir. TRA2 bölgesinin çalışma alanı olarak seçilmesinde, bu bölgenin coğrafi konum ve özellikleri itibariyle Türkiye'de koyunculuk faaliyetinin yapıldığı önemli bir bölge olmasıdır. Araştırmanın ana materyalini TRA2 bölgesi içinde bulunan Ardahan, Kars, Ağrı ve Iğdır illerinden 138 koyun yetiştiricisi işletmeden tabakalı örnekleme yardımıyla elde edilen veriler oluşturmaktadır. Görüşülen işletmelerin koyun varlığı ortalama 47.38 BBHB'dir. Koyun yetiştiriciliğinin GSÜD içerisinde payı ortalama %95.98'dir. Büyükbaş hayvan birimine göre koyun yetiştiriciliğinde üretim maliyeti 6 936.22 TL, brüt kâr 4 790.77 TL ve nispi kâr 1.42 hesaplanmıştır. Etkinlik analizinde Veri Zarflama Analizi ve Stokastik Sınır Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Tobit Regresyon Analizi ile etkinsizliğe neden olan faktörler belirlenmiştir. Etkinlik analizlerinde değişkenler koyunculuk GSÜD, kaba yem, kesif yem, aile işgücü ve veteriner-ilaç masrafları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to perform an economic analysis of sheep breeding enterprises in the TRA2 sub-region and to determine their efficiency. TRA2 region was chosen as the study area because it is an important region where sheep breeding activities are carried out in Türkiye due to its geographical location and characteristics. The main material of the research consisted of data obtained from 138 sheep breeding enterprises from Ardahan, Kars, Ağrı and Iğdır provinces in the TRA2 region with the help of stratified sampling. The average sheep holding of the interviewed enterprises was 47.38 LU. The share of sheep breeding in GVA was 95.98% on average. According to the livestock unit, the cost of production in sheep farming was calculated as 6 936.22 TL, gross profit as 4 790.77 TL and relative profit as 1.42. Data Envelopment Analysis and Stochastic Frontier Analysis methods were used to analyze the efficiency data. The factors causing inefficiency were determined by the Tobit Regression Analysis method. The variables used in efficiency analysis were sheep GWP, roughage, concentrate feed, family labour and veterinary-drug costs.