Ortaokul Türkçe ders kitaplarının işlevsel dil bilgisi bakımından incelenmesi
Secondary school Turkish textbooks examination in terms of functional grammar
  1. Tez No: 884999
  2. Yazar: ŞEYMA SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZEKİ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul Türkçe ders kitaplarının işlevsel dil bilgisi bakımından incelenmesidir. Tüm ilkokul ve ortaokul öğrenci ve öğretmenlerinin erişimine açık olan EBA üzerinden rastgele ortaokulun her sınıf düzeyinden seçilmiş birer Türkçe ders kitabı çalışma örneklemi olarak belirlemiştir. Çalışma konusu işlevsel dil bilgisi üzerine Türkçe alanında uzmanların görüşü alınarak işlevsel dil bilgisi özellikleri 8 maddesi belirlenmiştir. İşlevsel dil bilgisi özellikleri 8 maddesine göre ders kitapları nitel araştırma modeli çevresinde doküman incelemesi veri toplama yöntemi kullanılarak incelenmiştir. İncelemeye göre ortaokul Türkçe ders kitapları işlevsel dil bilgisi özellikleri maddelerinden en çok 7 (Öğrenci etkin katılım sağlar.) ve 8 numaralı (Öğrenciler zihinsel becerilerini kullanır.) maddelere uyar ve en az ise 6 numaralı maddeye (Öğrenci motivasyonunu sağlamak için iş birlikli öğrenme etkinliklerine yer verilir.) uyar. 7 ve 8 numaralı maddeleri sırasıyla 3 numaralı madde (Konuşmayı/yazıyı anlamlandırma ve doğru ve etkili kendini ifade becerilerini kazandırmayı hedefler.), 2 (Dil bilgisinin nerede, nasıl ve ne zaman kullanılması gerektiği öğrencilere öğretilir.), 1 (Dil bilgisi biçim, anlam, kullanım boyutlarıyla bir bütün ele alınır.), 4 (Dil bilgisi 4 temel beceri ile bir metin çevresinde ele alınır.) ve 5 numaralı (Dil bilgisi yapıları farklı iletişim bağlamlarında örneklendirilir.) maddeleri takip eder. İncelenen ortaokul Türkçe ders kitapları 3, 2, 1, 4, 5 ve 6 numaralı maddelere yeterince uymaz. Buna göre ortaokul Türkçe ders kitaplarının işlevsel dil bilgisine yeterince uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine secondary school Turkish textbooks in terms of functional grammar. A Turkish textbook randomly selected from each grade level of the secondary school was selected as the study sample via EBA, which is accessible to all primary and secondary school students and teachers. 8 items of functional grammar features were determined by taking the opinions of experts in the field of Turkish on the subject of the study, functional grammar. According to article 8 of functional grammar features, textbooks were examined using the document analysis data collection method around the qualitative research model According to the review, secondary school Turkish textbooks comply most with articles 7 (Students actively participate) and 8 (Students use their mental skills) among the items of functional grammar features, and least comply with article 6 (Cooperative learning activities are included to ensure student motivation) comply. The 7th and 8th articles followed by in order article 3 (It aims to make sense of speaking/writing and to gain the ability to express oneself correctly and effectively), article 2 (Students are taught where, how and when grammar should be used), article 1 (Grammar is handled as a whole with its form, meaning and usage dimensions), article 4 (Grammar is discussed around a text with 4 basic skills) and article 5 (Grammar structures are exemplified in different communication contexts). The examined secondary school Turkish textbooks do not comply sufficiently with items 3, 2, 1, 4, 5 and 6. Accordingly, it has been concluded that secondary school Turkish textbooks are not adequately suitable for functional grammar.