Obstrüktif uyku apneli hastalarda velum ve üzerindeki kraniyofasiyal yapıların hastalığa etkisinin radyografik incelenmesi
Radiographic investigation of the effect of the craniofacial structures above velum in obstructive sleep apnea patients
- Tez No: 884998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ALTIN, PROF. DR. ALPER ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Kulak Burun ve Boğaz, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsanoğlu yaşamının ortalama ⅓'lük kısmını uyuyarak geçirir. Bir dizi fizyolojik olayın birbirini takibi sonucu oluşan uyku, sadece geceleri geçirilen bir periyot olmaktan ziyade uyku ve uyanıklık sürecinin bir parçasıdır. Gün içeresindeki olaylar uykunun kalitesini etkilediği gibi gece uykuda yaşananlarda günlük yaşamı etkilemektedir. Uykuda yaşanan başlıca sorunlardan biri olan horlama, obstrüktif uyku apnesinin temel semptomlarındandır. Her yıl prevalansı yükselen uykuda solunum bozukluğu, uyku esnasında üst hava yolunun bir kısmının veya tamamının belirli aralıklarla kollabe olması sonucu ortaya çıkar. Hastalık uyku kalitesini düşürerek hastanın olağan yaşamını doğrudan etkiler. Etkilerinin geniş bir yelpazede olmasının yanı sıra oluş nedeni de hastadan hastaya değişmektedir. Normal üst solunum yolu anatomisine sahip olan kişilerde çoğunlukla hastalığın görülmemesi, çalışmaları doğrudan bu bölgede bulanan anomalilere ve daha çok velum'un aşağısındaki yapıların incelenmesine yönlendirmiştir. Çalışmalarda genellikle sefalometrik ölçümlerle velum'un aşağısında bulunan kraniyofasiyal yapılar değerlendirilmiş olup, mesafelerin daraldığı gözlenmiş ve buna bağlı olarak uyku apnesinin tetiklendiği öne sürülmüştür. Ancak, velum üzerindeki kraniyofasiyal yapıların hastalığa etkisini inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı velum'un üzerindeki kraniyofasiyal yapıların obstrüktif uyku apnesine etkisinin radyografik olarak araştırılmasıdır. Çalışmada, velum ve üzerinde yer alan ve solunum yolunun genişliğine etkisi olan kraniyofasiyal yapılar ölçülmüştür. Çalışmada yedi farklı parametre kullanılarak, obstrüktif uyku apnesi ile korelasyonları analiz edilmiştir. Bu çalışma 20-65 yaş arasında 50 erkek ve 21 kadın hastaya ait bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Ölçümler 3D Slicer 5.6.1 yazılımı ile yapılmıştır. Tüm analizler SAS® Versiyon 9.4 kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings spend average of ⅓ of their lives sleeping. Sleep, result of series of physiological events, part of sleep-wakefulness process rather than a period spent only at night. As events during the day affect quality of sleep, those experienced during sleep affect daily life. Snoring is one of the main symptoms of obstructive sleep apnoea. This sleep-disordered breathing disorder's prevalence increases every year. Occurs result of collapse of upper airway at certain intervals. It directly affects patient's usual life by reducing sleep quality. Addition to its wide range of effects, causes varies patient to patient. Fact that disease is mostly not seen in people with normal upper airway anatomy has led studies directly to anomalies found in this region. In the studies, craniofacial structures below the velum were generally evaluated with cephalometric measurements and observed that distances were narrowed and suggested that disease was triggered. However, there are few studies examining effect of craniofacial structures above velum. Aim of this thesis to radiographically investigate effect of craniofacial structures above velum on disease. In study, velum and craniofacial structures above it, which have effect on width of airway, were measured. Seven different parameters used and their correlations with disease analysed. Study was performed retrospectively on computed tomography images of 50 male and 21 female patients aged 20-65 years. Measurements were performed with 3D Slicer 5.6.1 software. All analyses were performed using SAS® Version 9.4.