Hodgkin dışı lenfomalı olgularda CA-125 düzeyinin abdominal tutulum ile ilişkisi
- Tez No: 88503
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Over kanserlerinde önemli bir tümör belirleyici olan CA-125'in abdomeni ilgilendiren bazı benign ve over kanseri dışındaki malign hastalıklarda yükseldiği bilinmektedir. Hodgkin dışı lenfomalı olgularda özellikle abdominal tutulum varlığında CA-125'in yükselip yükselmediğini, lenfomada önemli belirleyiciler olan p2-Mikroglobülin ve Laktat dehidrogenaz ilişkisi, ayrıca performans durumu, B semptomları, evre ve mortalite ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Ocak 1996-Nisan 1998 tarihleri arasında hastanemize başvuran, yeni tanı konmuş, kemoterapi ve radyoterapi almamış olgular çalışmaya alındı. 23'ü erkek, 31 'i kadın 54 olgudan oluşan çalışmamızda evreleme için gerekli klinik ve radyolojik incelemeler tamamlandı. Evre I 'de 10 (4 kadın, 6 erkek), evre ll'de 16 (8 kadın, 8 erkek), evre lll'de 17 (13 kadın,4 erkek) ve evre IV'de 11 (6 kadın, 5 erkek) olgu vardı. Her olguda (32-mikroglobülin, LDH ve CA-125 düzeyleri saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: CA-125 an important tumor marker known that increases in ovarian carcinoma and some abdominal benign and other malign conditions. We aim to determine if CA-125 increases in the patients with non-Hodgkin lymphoma especially have abdominal involvement and association between important markers in lymphoma (^-Microglobulin and LDH, also performance status, B symptoms and it's association with stage and mortality. Material and Methods: We studied in patients that admitted our hospital between January 1996 - April 1998, new diagnosed, no prior chemotherapy and radiotherapy. There were 23 men and 31 women (total 54 patients), median age was 61 (range: 18-77), median follow up was 13.5 month (range: 2-28). Clinical and radiologic examinations have been completed which are necessary for staging. There were 10 patients (4 women, 6 men) at stage 1, 16 patients ( 8 women, 8 men ) at stage II, 17 patients (13 women, 4 men) at stage III and 11 patients (6 women, 5 men) at stage IV. p2-Microglobulin, LDH and CA-125 level were determined for every patient.