Renal amiloidozlu olgularda technetium-99m-MAG 3 ile renal tübüler fonksiyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 88504
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
AA amiioidozlu olgularda, renal tübüler fonksiyonları gösteren çalışma çok azdır. Renal hastalıkların tanısında biyopsi altın standart olmasına rağmen, tübüler hastalıkların tanısından daha çok, glomerüler hastalıkların tanısında kullanılmaktadır. Son yıllarda, technetium-99m- mercapto acetyl triglycine (Tc- 99m-MAG3) renal tübüler fonksiyonların değerlendirilmesinde kullanılan bir ajandır. Tc-99m-MAG3 'ün klirensinin hesaplanması, renal tübüler fonksiyonları değerlendirmede, sensivitesi yüksek bir testtir. Çalışmaya, değişik etiyolojiler sonucu oluşan, renal amiioidozlu 25, normal kontrol 11 ve değişik etiyolojik faktör sonucu oluşan kronik böbrek yetmezlikli (KBY) 11 olgu alındı. Olgularda, protein atılımı, kreatinin klirensi ve Tc-99m-MAG3'ün tübüler atılım hızı çalışıldı(TEH). Amiioidozlu olguların hepsinde proteinüri mevcuttu.
Özet (Çeviri)
The studies showing renal tubular functions in the patients with AA amyloidosis are very few. While renal biopsy remains the gold standart, it is less frequently used in the diagnosis of tubular disease than glomerular diseases. Technetium-99m- mercapto acetyl triglycine (Tc-99m-MAG3) is a renal tubular function agent and is belived to be a sesivitive test for the renal tubular functions. We therefore examined renal tubular functions of 25 patients having renal AA amyloidosis due to various etiologic factors and 1 1 normal controls and 1 1 chronic renal failure (CRF) due to various etiologic factors except amyloidosis for protein excretion, creatinine clearance and tubular excration rate of Tc-99m-MAG3. This is first report of Tc-99m-MAG3 in renal amyloidosis. All the patients had proteinuria.