Emayenin kullanım alanları ve kuyumculuk sektörüne aktarılması
Areas of use of enamel and its transfer to the jewelry industry
  1. Tez No: 885040
  2. Yazar: ELİF BABAYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Emaye, metalik bir alt tabaka üzerine biriktirilen 500-900℃ sıcaklık aralığında pişirilen camsı bir malzemedir. Kuyumculuk sektöründe ve endüstriyel pek çok üründe kimyasal-fiziksel reaksiyon yoluyla kararlı ve kalıcı bir bağ oluşturmak için emaye kullanılır. Bir kaplama malzemesi olan emaye, eski çağlarda dekoratif amaçlarla geliştirilmiş ve esas olarak değerli taşların parıltısını taklit edercesine değerli nesneleri renkli ve parlak yüzeylerle süslemek amacıyla kullanılmıştır. Metal nesnelerin emayelenmesi ancak 1760'lı yıllar da başlar. Günümüzde teknik olarak daha da gelişen emayeler endüstride yaygınlaşmıştır ve kaplanan yüzeylerde iyi bir korozyon koruması sağlamaktadır. Dış etkenlerin neden olduğu kimyasal saldırılara, aşınmaya ve bozulmaya dayanabildikleri ve zaman içinde estetik özelliklerini değiştirmeden koruyabildikleri için yüksek teknolojik uygulamalar için yaygın olarak kullanılmakta ve ön plana çıkmaktadır. Bu araştırmanın amacı emayenin kuyumculuk sektöründe kullanım alanlarının belirlenmesi, emayenin hazırlanması, uygulanması ve uygulama yöntemlerini anlatmaktır. Bu çalışmanın yöntemi literatür araştırması, reçete hazırlama, uygulama yönteminin belirlenmesi, uygulama ve doğru pişirim sıcaklığının tespitinden oluşmaktadır. Bu çalışmada farklı doku ve renk özelliklerine sahip emaye reçeteleri paylaşılmıştır. Bu reçetelerin kuyumculuk sektörüne katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Enamel is a glassy material deposited on a metallic substrate and fired at a temperature range of 500-900℃. In the jewelry industry and many industrial products, enamel is used to form a stable and permanent bond through a chemical-physical reaction. Enamel, a coating material, was developed in ancient times for decorative purposes and was mainly used to decorate precious objects with colorful and shiny surfaces, imitating the luster of precious stones. The enameling of metal objects only began in the 1760s. Today, technically more advanced enamels have become widespread in the industry and provide good corrosion protection on the coated surfaces. Since they can withstand chemical attack, abrasion and deterioration caused by external factors and maintain their aesthetic properties over time, they are widely used for high-tech applications and come to the forefront. The aim of this research is to determine the usage areas of enamel in the jewelry sector, to explain the preparation, application and application methods of enamel. The method of this study consists of literature research, recipe preparation, determination of the application method, application and determination of the correct firing temperature. In this study, enamel recipes with different texture and color properties were shared. It is thought that these recipes will contribute to the jewelry industry.