Personal and vicarious traumatization and trauma-related symptoms: Exploring the moderating role of mentalization
Doğrudan ve dolaylı travmatizasyon ve travmaya bağlı belirtiler: Zihinselleştirmenin düzenleyici rolünün araştırılması
  1. Tez No: 885041
  2. Yazar: MEHTAP ÖZKANCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ZAHMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Travma alanında yıllar içinde yapılmış çalışmalar bu kavramın olası tanımlamaları ve sonuçlarının çok fazla değişkene bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Travmatik deneyimlerin, hangi şiddette ve yaşam döneminde yaşanmış olduğundan bağımsız olarak, bireylerin ruh sağlığını olumsuz etkileyebildiği bilinmektedir. Travmatik deneyimlerin bireyleri en çok sarsan ve zorlayan tarafının ise bu olayların algılanması ve kişinin hayat hikayesinde manalı bir noktaya oturtulmasının zorluğu olduğu görülmüştür. Bu noktada travmatik deneyimler yaşamış kişilerin içsel ve dışsal deneyimleri üzerine düşünebilme ve fikir yürütebilme becerisinin, başka bir deyişle, zihinselleştirme kapasitesinin, bu deneyimlerin kişinin üzerindeki olumsuz sonuçlarını etkiliyor olabileceği düşünülmektedir. Bundan yola çıkılarak, bu çalışmada travmatize olmuş bireyler ile çalışan meslek gruplarındaki bireylerin kendilerinin yaşamış oldukları veya iş yerinde ikinci dereceden maruz kaldıkları travmatik deneyimlerin bireylerin travma sonrası stres semptomları (TSSS) ile arasındaki ilişki incelenmiş, bu ilişkide bireylerin zihinselleştirme kapasitesinin olası düzenleyici rolü incelenmiştir. Bu amaçla çoğunluğu psikolog veya sosyal hizmet çalışanı olan 130 yetişkin katılımcıdan: bireysel ve iş yerinde maruz kaldıkları travmatik deneyimler (Birikimli Travma Ölçeği kullanılarak), TSSS (Olayların Etkisi Ölçeği kullanılarak) ve mentalizasyon becerileri (Zihinselleştirme Ölçeği kullanılarak) hakkında bilgi toplanmıştır. Sonuçlar bireysel travma ile TSSS arasındaki olumlu ilişkiyi desteklerken, dolaylı travma ile TSSS arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Zihinselleştirme kapasitesinin bu ilişkileri düzenleyici etkisi gözlenmemiş, ancak, zihinselleştirme motivasyonu daha fazla olan bireylerin travmalardan motivasyonu daha az olan bireylerle kıyaslandığında daha az etkilendiği bulunmuştur. Son olarak, travma ile çalışan yetişkinlerin terapi ve süpervizyon alıyor olmasının da bu ilişkide koruyucu etkisi olduğu görülmüştür. Sonuçlar, travmatik yaşantıların oldukça fazla olduğu Türkiye bağlamında ve zihinselleştirme odaklı terapilerin önemi çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Years of trauma research revealed that consequences of traumatic events are dependent on many factors. Regardless of its severity or age of onset, traumatic events may lead to mental health problems. The most challenging aspect of traumatic experiences is often found to be the difficulty in comprehending these events and integrating them meaningfully within one's life narrative. Thereby, it is hypothesized that one's ability to reflect upon their inner and outer experiences, i.e., one's capacity to mentalize, could mitigate the negative effects of trauma on individuals. Accordingly, this study examined the relationship between personal or vicarious traumatic experiences of adults working with traumatized individuals and their posttraumatic stress symptoms (PTSS). Whether or not mentalization capacity moderated these relationships were investigated. For this purpose, information about experienced personal and vicarious trauma (using the Cumulative Trauma Scale-Short Form), PTSS (using Impact of Event Scale-Revised) and mentalization capacity (using the Mentalization Scale) were collected from 130 participants who were primarily psychologists and social workers. While the results supported the negative relationship between personal trauma and PTSS, no significant relationship was found between vicarious trauma and PTSS. Mentalization did not have a moderating effect, although individuals with more motivation to mentalize were found to be less affected by trauma compared to individuals with less motivation. Lastly, ongoing therapy and supervision were protective factors in this relationship. The meaning of these findings is discussed in the context of Turkey, where traumatic life events are frequently experienced, and regarding the importance of mentalization-based therapeutic interventions.