Destinasyonların sürdürülebilir turizm açısından değerlendirilmesi: İzmir örneği
Evaluating destinations in terms of sustainable tourism: The case of İzmir
  1. Tez No: 633698
  2. Yazar: İLAYDA ZEYNEP NİYET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya çapında turizm endüstrisi oldukça hızlı bir şekilde büyümekte ve gelişmektedir. Dünya genelinde dikkat edilen ve uygulanmaya başlanan sürdürülebilir gelecek hareketi ve sürdürülebilirlik unsurları turizm endüstrisinde de uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı ise sürdürülebilir yönetim, sosyo-ekonomik sürdürülebilirlik, çevresel sürdürülebilirlik ve kültürel sürdürülebilirlik olarak dört ana başlığa sahip olan İzmir destinasyonu sürdürülebilir bir turizm destinasyonu mudur? Sorusuna görüşme ve gözlem yöntemleri ile cevap aramak ve katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Turizm endüstrisinin yerel halkı korumaya, çevresel tahribatın önlenmesine, bölgesel ticaretin gelişmesine, tüm yönetimlerin sürdürülebilirliğini sosyal ve ekonomik anlamda kalkınmaya olan katkı ve sonuçlarına ulaşmak hedeflenmiştir. Sürdürülebilirliğin temel düşüncesi bütün nesillere yaşanabilir ve canlı bir gelecek bırakmaktır. Dünya mirasını korumak, çevreye olan tahribatı azaltmak ve sosyo-ekonomik kalkınmayı sağlayabilmek adına turizm endüstrisinde sürdürülebilir destinasyonlara olan ilginin artması ile birlikle sürdürülebilirliğin unsurlarına olan bağlılık yaygınlaşmıştır. Global anlamda sürdürülebilir turizm kriterleri, sürdürülebilirlik araç setleri ve sürdürülebilirliği korumaya yönelik sertifikalar geliştirilmiştir. Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından birisi olan İzmir ilinde destinasyon olarak sürdürülebilirlik unsurlarına göre çalışma ve düzenlemeler yapıldığını görmekteyiz. Bu tez çalışmasında birçok kaynaktan veri toplayarak sertifika programları ve sürdürülebilirlik kriterleri oluşturan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi'nin oluşturduğu destinasyon kriter ölçeğinden yararlanılarak İzmir ilinin destinasyon sürdürülebilirliği incelenmiştir. Turizm ve turistik davranışın değişmesi ile birlikte destinasyonların sürdürülebilirlik kaygılarının arttığı bu dönemde sürdürülebilirlik uygulamalarına daha çok önem vermeleri, global rekabet ve tercih edilebilirlik anlamında İzmir ilinin ve Türkiye'nin turizm pazarından payına düşenin daha fazla olmasını sağlaması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The tourism industry is quite rapidly expanding and developed in worldwide. Sustainable future movement and sustainable elements that is noticed and practised around the World is also applied in tourism industry. This study, applying interview and observation methods, intends to answer and aims contribute to the question of whether destination İzmir, where is indicated with four major topics as sustainable administration, socio-economic sustainability, environmental sustainability and cultural sustainability, is an sustainable destination. It is aimed to reach the results and contribution of tourism industries to protection of local community, preventing environmental depredation, reinforcement of regional trade, and all managements' sustainability, social and economic progress. The main idea of sutainability leaving inhabitable and alive future to all generations. With the growing concern in sustainable destinations in the tourism industry in order to protect the world heritage, decrease the bad effects to the environment and provide socio-economic improvement, the engagement to the elements of sustainability has become common. Globally, sustainable tourism criteria, sustainability toolkits and certificates for providing sustainability that has been developed. On the one of the Turkey's most important tourism destinations in the province of Izmir, which we see that the elements of sustainability as a destination and work arrangements are made. In this thesis study, the destination sustainability of the province of Izmir has been examined by using the destination criteria scale created by the Global Sustainable Tourism Council, which collects data from many sources and creates certificate programs and sustainability criteria. Tourism and travel behavior has changed a lot with the destinations of sustainability concerns improved that give more importance to sustainability practices in this era of global competition and choice availability in terms of Izmir its share of and from Turkey's tourism market, the province is important in terms of ensuring that more.