GSTC kriterleri ve sürdürülebilir turizm hedefleri hakkında konaklama işletme yöneticilerinin algısı: Ürgüp örneği
Perception of accommodation business managers regarding gstc criteria and sustainable tourism goals: The case of Ürgüp
  1. Tez No: 994380
  2. Yazar: KÜBRA TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Kapadokya bölgesindeki Ürgüp ilçesi konaklama tesislerinin Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterleri doğrultusunda konaklama işletme yöneticilerinin çevresel değerleri koruma konusundaki bilgi, görüş ve yaklaşımlarını incelemeyi amaçlamaktadır. GSTC tarafından geliştirilen GSTC-D Kriterleri, destinasyonların ulaşması gereken sürdürülebilirlik standartlarını tanımlamakta ve turizm işletmelerinin doğal kaynaklara katkı sağlarken sürdürülebilirlik odaklı bir yaklaşım benimsemelerinin önemini vurgulamaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması benimsenmiş ve amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen 27 konaklama tesisi yöneticisiyle Temmuz-Eylül 2023 tarihlerinde yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, ortalama 40-50 dakika sürmüş ve 237 sayfalık deşifre oluşturulmuştur. Verilerin, MAXQDA programı ile içerik analizi gerçekleştirilmiş; 3 ana tema, 9 kod ve 40 alt kod ortaya çıkmıştır. Araştırmada belirlenen ana temalar; Kapadokya'da turizm, sürdürülebilirlik ve GSTC, konaklama tesislerinde sürdürülebilirliktir. Bulgular, Ürgüp'ün turizm altyapısında ciddi eksiklikler bulunduğunu ortaya koymaktadır. Yol ve trafik sorunları, enerji altyapısı yetersizliği, atık su tahliye sistemi ve çöp yönetimi gibi sorunlar, bölgenin turizm sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemektedir. Bunun yanı sıra kontrolsüz yapılaşma ve doğal kaynakların aşırı tüketimi, çevresel dengeyi ve turizm gelirlerinin uzun vadeli sürdürülebilirliğini tehlikeye sokmaktadır. Katılımcılar, sürdürülebilir turizmin çevresel boyutlarının yanı sıra sosyal ve ekonomik boyutları da kapsaması gerektiğini vurgulamıştır. Yerel halkın ekonomik kalkınmadan yeterince pay alamadığı, kültürel değerlerin yeterince tanıtılmadığı ve çalışan eğitimi konusundaki eksiklikler dile getirilmiştir. Çalışma, sürdürülebilirlik kavramının Ürgüp'ün turizm yönetiminin merkezine yerleştirilmesi gerektiğini ve çevre dostu politikalar ile altyapı yatırımlarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the knowledge, opinions, and approaches of accommodation business managers in the Ürgüp region regarding the protection of environmental values in line with the Global Sustainable Tourism Council (GSTC) criteria. The GSTC-Destination (GSTC-D) Criteria, developed by the GSTC, define the sustainability standards that destinations must achieve and emphasize the importance of tourism enterprises adopting a sustainability-oriented approach while contributing to natural resources. The study employed a qualitative research method, specifically a case study design, and conducted face-to-face semi-structured interviews with 27 accommodation business managers selected through purposive sampling between July and September 2023. The interviews lasted an average of 40–50 minutes and resulted in 237 pages of transcripts. The data were analyzed using the MAXQDA program, which revealed three main themes, nine codes, and 40 subcodes. The identified main themes are tourism in Ürgüp, sustainability and GSTC, and sustainability in accommodation businesses. The findings highlight significant deficiencies in Ürgüp's tourism infrastructure. Issues such as road and traffic problems, inadequate energy infrastructure, wastewater disposal systems, and waste management negatively impact the sustainability of the region's tourism. Furthermore, uncontrolled construction and the overconsumption of natural resources threaten both the environmental balance and the long-term sustainability of tourism revenues.