Analgosedasyon uygulamalarına klinik eczacılık yaklaşımıyla müdahale edilen yetişkin yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda klinik sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of clinical results in adult intensive care unit patients who intervened with analgosedation practices with a clinical pharmacy approach
  1. Tez No: 885109
  2. Yazar: BETÜL ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEDA TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Eczacılık ve Farmakoloji, Anesthesiology and Reanimation, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ağrı, Ajitasyon/Sedasyon, Deliryum, Hareketsizlik ve Uyku Bozukluğu (PADIS) kılavuzları kanıta dayalı bir yönerge olan ABCDEF paketi takip edilerek uygulanabilir. Kanıtlar, kılavuzların uygulamaya geçirilebilmesi için en önemli adımın yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) klinik eczacının da bulunduğu multidisipliner bir ekibin varlığı olduğunu göstermektedir. Bu tez çalışması İstanbul Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde Kasım 2022-Mayıs 2024 tarihleri arasında 112 yetişkin genel YBÜ hastası üzerinde; YBÜ ekibine dahil edilen bir klinik eczacının müdahaleleri sonucunda ağrı, sedasyon ve deliryumla ilişkili sonuçlar açısından klinik eczacılık hizmetlerinin hasta odaklı sonuçlar üzerine olumlu etkisinin gösterilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pain, Agitation/Sedation, Delirium, Immobility, and Sleep Disturbance (PADIS) guidelines can be implemented by following the ABCDEF package, an evidence-based guideline. Evidence shows that the most important step in implementing the guidelines is the presence of a multidisciplinary team, including a clinical pharmacist, in intensive care unite (ICU)'s. This thesis study was conducted on 112 adult general ICU patients at Istanbul Medipol Mega University Hospital between November 2022 and May 2024; It was carried out to demonstrate the positive impact of clinical pharmacy services on patient-oriented outcomes in terms of outcomes related to pain, sedation and delirium as a result of the interventions of a clinical pharmacist included in the ICU team.