Luwiler Tanrı ve Tanrıçaları
The Luwian Gods and Goddessess
- Tez No: 885110
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ATEŞLİER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 467
Özet
Luwiler, MÖ III. binyıldan MÖ I. binyıla kadar Anadolu topraklarının ağırlıklı olarak batı ve güney bölgelerinde varlığını sürdüren, devamında izleri Hellenistik ve Roma Dönemlerine kadar kaybolmadan devam eden bir kültür uygarlığıdır. Bu çalışmada, Luwi uygarlığı tanrı ve tanrıçaları incelenmektedir. Baş tanrısı Tarhunt başta olmak üzere Arma, Santa, Tiwad, Maliya gibi önemli tanrılar ele alınacaktır. Günlük yaşamın her alanında önemli rol oynayan Luwi tanrıları tarım, av, savaş, sağlık, doğa gibi alanlarda yardım ve koruma sağlayan varlıklar olarak kabul edilmektedir. Luwi Uygarlığında kültürel ve sosyal yaşamın bir parçası olan din, hemen hemen her durumda tanrılara başvurulan sosyal bir dini yapının varlığının söz konusu olduğu ve dolayısı ile her noktada bir tanrıya rastlanılması, konunun geniş bir çerçevede ele alınmasını sağlamaktadır. Luwi dininin önemli bir parçasını oluşturan ritüeller, tanrıları hoşnut etmek veya onlardan yardım ve koruma talep etmek için yapılmaktadır. Ritüellerin temelinde yer alan kurban sunma, dua etme ve şarkılar ile dans etme tanrılar eşliğinde uygulanmaktadır. Günlük yaşamda önemli bir yere sahip olan tanrılar, evlerde onlara adanmış küçük tapınaklarda ya da açık hava tapınaklarında bulunarak tıpkı insanlar gibi yer, içer ve hatta aile kurarak bir toplum örneği oluşturabilmektedir. Luwi insanlarının doğa ile paralel bir yaşam sürdüğünü çeşitli koruyucu tanrılardan ve kuş falcılığını kapsayan bazı ritüel metinlerinden öğrenmekteyiz. Dolayısı ile doğal yaşam, çeşitli koruyucu tanrıları var ederken, kuş gibi hayvanların yön bulmada yardımcı olmaları, kuş falcılığını ön plana çıkarmış ve hatta kuşları kutsal bir atıf noktasına taşımıştır. Doğa ile paralel özellikler yansıtan ve aynı coğrafya içinde yer alan farklı uygarlıkların tanrıları kökenlerinde, Luwi tanrı arketiplerinden bir başkası değildir. Böylece aslında geniş bir yayılım içerisinde yer alan birçok Anadolu tanrısı içinde bir parça Luwi tanrısı izine rastlamak mümkündür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Luwi, Luwi Tanrı ve Tanrıçaları, Luwi Ritüelleri, Luwi Tapınakları.
Özet (Çeviri)
The Luwians were a significant cultural civilization that thrived predominantly in the western and southern regions of Anatolia from the 3rd millennium BCE to the 1st millennium BCE, leaving traces that persisted into the Hellenistic and Roman period. This study examines the gods and goddesses of the Luwian civilization. Starting with the main god Tarhunt, significant deities like Arma, Santa, Tiwad, and Maliya will be explored. Playing a crucial role in every aspect of daily life, the Luwian gods were considered entities that provided assistance and protection in areas such as agriculture, hunting, warfare, health, and nature. The religion of the Luwian civilization had a profound impact on its cultural and social life. The existence of a social religious structure where gods were consulted in almost every situation and the presence of a god at every point necessitated a comprehensive examination of the subject. Rituals, an essential component of Luwian religion, were performed to appease the gods or seek their help and protection. These rituals, centered around offerings, prayers, and singing and dancing, were carried out in the presence of the deities. Holding a significant place in daily life, the gods were present in small shrines dedicated to them in homes or open- air temples. Just like humans, they would eat, drink, and even form families, creating a model of society. We learn from various protective deities and certain ritual texts encompassing bird divination that the Luwians led a life in harmony with nature. Therefore, natural life gave rise to various protective deities, while the ability of birds like falcons to aid in navigation brought bird divination to the forefront, even elevating birds to a point of sacred attribution. Gods from different civilizations that coexisted within the same geographical area and reflected parallel characteristics with nature were none other than alternative archetypes of Luwian gods. Thus, it is possible to encounter traces of Luwian gods among the numerous Anatolian deities spread across a vast region. KEYWORDS: Luwian, Luwian Gods and Goddesses, Ritual of Luwian, Sanctuary of Luwian