Bribery's role in securing loyalty: analyzing inner circle dynamics through global games
Sadakatin güvence altına alınmasında rüşvetin rolü: Global oyunlar aracılığıyla iç çevre dinamiklerinin analizi
- Tez No: 885118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ARDA GİTMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez, otokratik rejimlerin iç çevrelerini rüşvet ve baskı yoluyla nasıl oluşturduklarını ve iç çevrenin rejime sadık kalma veya isyan etme kararını nasıl verdiğini incelemektedir. Otokratın hayatta kalma olasılığının; isyan maliyeti ve iç çevredeki sadıkların oranı arttıkça arttığını ve başarılı bir isyanın getirdiği faydalar arttıkça azaldığını gösteren bir dengenin varlığını kanıtlıyoruz. Teorimizi desteklemek için, otokrasilerde petrol fiyatı ile ölçülen rejim kaynaklarındaki bir artışın destek gruplarının büyüklüğünde bir artışla ilişkili olduğunu ve daha büyük bir destek grubu büyüklüğünün başarılı isyanların sayısında bir azalmayla ilişkili olduğunu gösteren istatistiksel kanıtlar sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how autocratic regimes construct their inner circles through bribery and oppression, while the inner circle decides whether to remain loyal or revolt against the regime. We show that there exists a unique rationalizable action in which the probability of the autocrat's survival increases with the cost of revolt and the share of loyalists within the inner circle, and decreases with the benefits of a successful revolt. To support our theory, we present empirical evidence showing that an increase in the resources of the regime, proxied by the price of oil in autocracies, leads to an increase in the size of support groups, while a larger support group size is associated with a decrease in the number of successful revolts.