Türk kamu yönetiminde yozlaşma ve rüşvet
- Tez No: 41401
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET EMİN KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
oz Günümüz Türk kamu yönetimi, bazı yapısal ve işlemsel sorunlarla karşı karşıyadır. Bu sorunlardan bazılarının kökleri Tanzimat ve Cumhuriyet dönemine kadar uzanmaktadır. Yönetsel yozlaşmanın temel nedenleri şöyle sıralanabilir: Merkeziyetçilik, örgütsel büyüme, siyasallaşma, yönetimde gizlilik, kayırmacılık (nepotizm-kronizm), statüoculuk, sorumluluktan kaçma, aracılık, rüşvet ve yolsuzluk. Özellikle rüşvet ve yolsuzluk, Osmanlı döneminde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti döneminde de en önemli sorun olma özelliğini korumuştur. Çağdaş değişimler ve toplumsal isteklere cevap veremeyen Türk kamu yö netim sistemi verimlilik, güvenirlilik ve etkinlikten uzaktır. Türk kamu yönetimi ve siyasal sistemini yozlaştıran bahsedilen bu ya pısal ve işlemsel sorunların çözüm yollan, Türk kamu yönetim ve siyasal sis teminin yeniden yapılanması olarak kavramlaştırılabilir. Bu yeniden yapı lanma sürecinin temel ilkeleri şu şekilde özetlenebilir: Yönetimde açıklık ve bilgi edinme hakkının sağlanması, adem-i merkeziyetçilik, ombudsman (kamu denetçisi), kurumunun oluşturulması, özelleştirme, bürokraside liya katin ve sorumlu personel anlayışının yerleştirilmesi. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present Turkish Administration faces with some structural and procedural problems. Some of their roots extend to the periods of 'Tanzimat“ (reforming) and Republic. The main causes of administrative corruption can be listed as follows: Centralization, organizational growth, politization, sec recy on administration, favoring status qua, avoiding responsibility, favori tism, mediating, bribery, corruption and nepotism. Esspecially bribery and corruption, as in Ottoman period, keep their most important status in the hierarchy of the problems during the Republic period too. The Turkish administration system that can not correspond to the contemporary changes and public desires, seems far away from efficiency, safety and effectiveness. The ways of solution related to the mentioned structural and procedu ral problems which make Turkish administration be corrupted can be con ceptualized by reconstructing of Turkish administration and political sys tem. In the process of reconstructing, the basic principals would be stated as follows: providing the right of acquiring information, transparency on ad ministration, decentralization, establishing the institution of ”ombudsman", privatization, establishing professionalism and responsibility in bureaucracy. V