Taking the bad with the good: How prior language learning experiences shape EFL teachers' beliefs and practices
İyinin yanında kötüyü de almak: önceki dil öğrenme deneyimlerinin yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin inanç ve uygulamalarını nasıl şekillendiriyor
- Tez No: 885130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAVAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu nitel araştırma, Türk İngilizce Öğretmenlerinin öğretim inançları ve uygulamaları üzerinde yabancı dil öğrenme deneyimlerinin, özellikle gözlem çıraklığı kavramının (Lortie, 1975), olası etkisini incelemek için çoklu vaka odaklı açıklayıcı bir vaka çalışması tasarımı kullanmıştır. Veriler, Moodie'nin (2016) geliştirdiği anlatı çerçeveleri ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Katılımcılar, devlet ve özel okullarda ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde görev yapan hem yeni başlayan hem de deneyimli toplam 12 Türk hizmet içi İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırma Türkiye'nin Doğu Marmara Bölgesi'ne odaklanmış olup, Kocaeli ve Sakarya illerini kapsamaktadır. Veri analizi yöntemi olarak nitel içerik analizi kullanılmıştır. Bu analitik yaklaşım, katılımcıların anlatılarını ve görüşme yanıtlarını sistematik olarak incelemeye olanak tanıyarak, tekrarlayan temaların ve kodların belirlenmesini sağlamıştır. Bulgulara göre, önceki yabancı dil öğrenme deneyimlerinin, Türk İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğreten (EFL) öğretmenlerin öğretim inançları ve uygulamalarını önemli ölçüde şekillendirdiği gözlemlenmiştir.“Karma Gözlem Çıraklığı”(Cancino ve ark., 2020) kavramı, bu süreçte kritik bir rol oynamış olup, birçok katılımcı, öğretim uygulamalarının dil öğrenen olarak yaşadıkları deneyimlerle doğrudan bağlantılı olduğunu belirtmiştir. Bu durum, hem etkili tekniklerin benimsenmesini (AoO) (Lortie, 1975) hem de daha az olumlu olanların (Anti-AoO) (Moodie, 2016) kaçınılmasını kapsamaktadır. Nitel içerik analizinden elde edilen temel temalar, olumlu ve olumsuz öğrenme deneyimlerinin etkisi, öğretmen-öğrenci ilişkilerinin rolü ve etkileşimli ve iletişimsel öğretim yöntemlerinin önemi olmuştur. Olumlu dil öğrenme deneyimlerine sahip katılımcılar, daha öğrenci merkezli ve iletişimsel öğretim uygulamalarını benimseme eğilimindedirler. Bu öğretmenler, olumlu dil öğrenme deneyimlerinden yola çıkarak, öğrencileri için benzer bir atmosfer yaratmayı amaçlayarak ilgi çekici ve destekleyici bir sınıf ortamı oluşturmanın önemini vurgulamışlardır. Örneğin, dil öğrenimi sırasında etkileşimli ve iletişimsel yöntemler deneyimleyen öğretmenler, bu yaklaşımların öğrenci katılımını ve dil edinimini artırmada etkili olduğunu kabul ederek, kendi sınıflarında bu yöntemleri uygulama olasılığı daha yüksektir. Öte yandan, olumsuz deneyimlere sahip olanlar, benzer uygulamalardan kaçınma gerekliliğini sıklıkla vurgulamışlardır. Kendi öğrenme süreçlerinde karşılaştıkları olumsuz etkileri hafifletmeye çalışarak daha kapsayıcı ve empatik bir öğrenme atmosferi oluşturmayı hedeflemişlerdir. Olumsuz deneyimler genellikle gramer temelli öğretim ve öğretmen merkezli eğitimi içermiş olup, birçok katılımcı tarafından ilgisiz ve motivasyon düşürücü olarak hatırlanmıştır. Bu öğretmenler ayrıca, kaygı veya küçük düşürme yaratan uygulamalardan kaçınmaya özen göstererek, destek ve teşvik ile karakterize edilen bir sınıf ortamı inşa etmeyi amaçlamışlardır. Genel olarak, bulgular, önceki dil öğrenme deneyimlerinin, özellikle gözlem çıraklığının, öğretim inançları ve uygulamaları üzerinde bir etkiye sahip olduğunu vurgulamaktadır. Çalışma, öğretmen eğitim programlarının bu deneyimleri açıkça ele alması gerekliliğini, öğretmenlerin etkili ve düşünceli öğretim stratejileri geliştirmelerini desteklemesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Kendi dil öğrenme deneyimlerinin etkisini kabul edip inceleyerek, öğretmenler, öğretim seçimlerini daha iyi anlayabilir ve sınıfta etkinliklerini artıracak bilinçli kararlar alabilirler. Bu kavramı öğretmen eğitimi, mesleki gelişim, eğitim politikası ve sınıf tasarımına entegre ederek, eğitimciler daha etkili, ilgi çekici ve kapsayıcı öğrenme ortamları oluşturabilirler ve nihayetinde öğrenci öğrenme sonuçlarını iyileştirebilirler.
Özet (Çeviri)
This qualitative study employed an explanatory case study design, focusing on multiple cases to delve into the potential influence of prior foreign language learning experiences, specifically the concept of the apprenticeship of observation (Lortie, 1975), on the teaching beliefs and practices of Turkish EFL (English as a Foreign Language) teachers. To collect rich and nuanced perspectives, the research employed a comprehensive approach. Data were gathered through two main sources: narrative frames developed by Moodie (2016), and semi-structured interview questions. A total of 12 participants, working at primary, secondary, and high school levels, including both female and male teachers, with representation from both novice and experienced cohorts, actively participated in the research on a voluntary basis. These participants were currently engaged in teaching English in various educational settings, including private and state schools, within the Turkish educational context. The study focused on the Eastern Marmara Region of Türkiye, encompassing the provinces of Kocaeli and Sakarya. Qualitative content analysis was employed as the method of data analysis. This analytical approach allowed for the systematic examination of participants' narratives and interview responses, enabling the identification of recurring themes and codes. Based on the findings of this qualitative study, it was observed that prior foreign language learning experiences significantly shaped the teaching beliefs and practices of Turkish EFL teachers. The concept of the“Blended Apprenticeship of Observation”(Cancino et al., 2020) played a crucial role in this process, with many participants indicating that their teaching practices often reflected a direct connection to their experiences as language learners, encompassing both the adoption of effective techniques (AoO) (Lortie, 1975) and the avoidance of less favorable ones (Anti-AoO) (Moodie, 2016). Key themes that emerged from the qualitative content analysis included the impact of positive and negative learning experiences, the role of teacher-student relationships, and the importance of interactive and communicative teaching methods. Participants with positive language learning experiences tended to adopt more student-centered and communicative teaching practices. They emphasized the importance of creating an engaging and supportive classroom environment, drawing on their own positive encounters with language learning to foster a similar atmosphere for their students. For instance, teachers who experienced interactive and communicative methods during their language learning were more likely to implement these approaches in their own classrooms, recognizing their effectiveness in enhancing student engagement and language acquisition. Conversely, those with negative experiences often highlighted the need to avoid similar practices in their own teaching. They strove to create a more inclusive and empathetic learning atmosphere, actively seeking to mitigate the adverse effects they had encountered as learners. Negative experiences frequently involved grammar-based teaching and teacher-centered instruction, which many participants recalled as disengaging and demotivating. These teachers also were particularly mindful of avoiding practices that caused anxiety or humiliation, aiming instead to build a classroom environment characterized by support and encouragement. Overall, the findings underscore the influence of prior language learning experiences, specifically the apprenticeship of observation, on EFL teaching beliefs and practices. The study highlights the need for teacher education programs to address these experiences explicitly, supporting teachers in developing effective and reflective teaching strategies. By acknowledging and exploring the impact of their own language learning experiences, teachers can better understand their teaching choices and make informed decisions that enhance their effectiveness in the classroom. By integrating this concept into teacher education, professional development, educational policy, and classroom design, educators can create more effective, engaging, and inclusive learning environments, ultimately benefiting student learning outcomes.