7. sınıf öğrencilerinin dinleme ve konuşma becerilerinin gelişimi açısından vlog kullanımı
7th grade students' use of vlogs for the development of their listening and speaking skills
  1. Tez No: 885132
  2. Yazar: BERİL ÇAKAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KARASAKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada, vlog kullanımının 7. sınıf öğrencilerinin dinleme ve konuşma becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada ortaokul 7. sınıf öğrencileri tarafından Türkçe derslerinde vloglar hazırlamak ve bu vlogları kullanarak dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2023-2024 öğretim yılı Aydın ilinde orta düzey sosyo ekonomik nitelikte olan bir devlet ortaokulunda 7. sınıfa devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada açıklayıcı karma desen kullanılmıştır. Araştırmada, yarı deneysel deneme modellerinden ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına, deneysel uygulamalar öncesi araştırmacı tarafından geliştirilen“Dinlediğini Anlama Başarı Testi”ve“Konuşma Becerisi Değerlendirme Formu”uygulanmıştır. Deney grubu öğrencileriyle 2023- 2024 eğitim öğretim yılının bahar döneminde, haftada iki ders saati olmak üzere sekiz hafta vlog uygulamaları; iki hafta ön test, son test ve görüşmeler yapılarak toplam on hafta süresince uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler tarafından birkaç dakikalık vloglar hazırlanıp bu vloglardan yola çıkılarak hazırlanmış dinleme etkinlikleri ile dersler işlenmiştir. Deney grubuna uygulama yapılırken kontrol grubunda bir uygulama yapılmadan ön test-son test uygulanmıştır. Uygulamaların sonunda ön test olarak sunulan testler gruplar arasında farklılıkları değerlendirmek amacıyla son test olarak da kullanılmıştır. Uygulama sonunda deney grubundaki öğrencilerin durumla ilgili görüşlerine başvurmak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Vlog Uygulamalarına Yönelik Görüş Alma Formu”uygulanmıştır. Çalışmada toplanan nicel veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normallik analizinde deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin otuzar kişinin altında olması sebebiyle Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır. Hem dinleme becerisinde ve hem de konuşma becerisinde kontrol grubunun ve deney grubunun ön test ve son test toplam puanlarının normal dağıldığı görülmüştür. Her iki veri grubunun da normal dağılmasında dolayı tüm alt probleme yönelik verilerin analizinde parametrik testler kullanılmıştır. Deney-kontrol grubu dinlediğini/izlediğini anlama becerisi ön test puanları arasında, deney-kontrol grubu dinlediğini/izlediğini anlama becerisi fark puanları arasında, deney-kontrol grubu konuşma becerisi ön test puanları arasında ve deney-kontrol grubu dinlediğini/izlediğini anlama becerisi fark puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı anlamak için bağımsız örneklemler t testine başvurulmuştur. Deney grubu dinlediğini/izlediğini anlama becerisi ön test ve son test puanları arasında, kontrol grubu dinlediğini/izlediğini anlama becerisi ön test ve son test puanları arasında, deney grubu konuşma becerisi ön test ve son test puanları arasında ve kontrol grubu konuşma becerisi ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olup olmadığını anlamak için eşleştirilmiş örneklemler t testine başvurulmuştur. Nitel veriler ise içerik analizi ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin, vlog uygulamalarının Türkçe dersinde kullanılmasıyla ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla hazırlanan görüşme formu için içerik analizi çerçevesi belirlenmiş, oluşturulan tema, kategori ve kod listesine göre elde edilen veriler incelenmiş, kodlanmış, anlamlı ve mantıklı bir biçimde bir araya getirilmiştir. Nicel ve nitel bulgular sonucunda vlog uygulamalarının dinleme becerisinin ve konuşma becerisinin gelişimi açısından etkili olduğu görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Dinleme becerisi, Konuşma becerisi, Türkçe eğitimi, Vlog
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using vlogs on the listening and speaking skills of 7th grade students was examined. In the study, it was aimed to prepare vlogs by 7th grade middle school students in Turkish lessons and to improve their listening and speaking skills by using these vlogs. The study group of the research consisted of students attending the 7th grade in a middle-level socio-economic state secondary school in Aydın province in the 2023-2024 academic year. An explanatory mixed design was used in the study. In the study, one of the quasi-experimental experimental models, the pretest-posttest control group experimental model was used. The experimental and control groups were administered the“Listening Comprehension Achievement Test”and“Speaking Skill Assessment Form”developed by the researcher before the experimental applications. Practices were carried out with the students in the experimental group for ten weeks, two class hours per week, in the spring semester of the 2023-2024 academic year. A few minutes of vlogs were prepared by the students and the lessons were taught with listening activities prepared based on these vlogs. While the experimental group was applied, the control group was given a pre-test and post-test without any application. At the end of the applications, the tests presented as pre-tests were also used as post-tests to evaluate the differences between the groups. At the end of the application, the“Opinion Form for Vlog Applications”developed by the researcher was applied to obtain the opinions of the students in the experimental group about the situation. The quantitative data collected in the study were analyzed using SPSS 25 program. In the normality analysis, the Shapiro-Wilk test was applied since the experimental group and control group students were less than thirty people. It was seen that the pre-test and post-test total scores of the control group and the experimental group in both listening and speaking skills were normally distributed. Since both data groups were normally distributed, parametric tests were used to analyze the data for all sub-problems. Independent samples t-test was used to determine whether there was a significant difference between the listening/watching comprehension skill pre-test scores of the experimental-control group, between the listening/watching comprehension skill difference scores of the experimental-control group, between the speaking skill pre-test scores of the experimental-control group and between the listening/watching comprehension skill difference scores of the experimental-control group. Paired samples t test was used to determine whether there was a significant difference between the listening/watching comprehension skill pre-test and post-test scores of the experimental group, between the listening/watching comprehension skill pre-test and post-test scores of the control group, between the speaking skill pre-test and post-test scores of the experimental group, and between the speaking skill pre-test and post-test scores of the control group. Qualitative data were analyzed by content analysis. A content analysis framework was determined for the interview form prepared to determine the students' views on the use of vlog applications in Turkish lessons, and the data obtained according to the list of themes, categories and codes were examined, coded, and brought together in a meaningful and logical way. As a result of quantitative and qualitative findings, it was seen that vlog applications were effective in terms of the development of listening and speaking skills. KEYWORDS: Listening Skills, Speaking Skills, Turkish Education, Vlog