Wisdom for happiness: Emotion regulation, gradual happiness in tranquility, and paradoxical intention
Mutluluk için bilgelik: Duygu düzenlemesi, dinginlikte dereceli mutluluk ve paradoksal niyet
  1. Tez No: 885135
  2. Yazar: BEGÜM ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUFAN KIYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mutluluk birçok insanın hayatında çok önemli bir yere sahiptir. Bu tezde dinginliğin mutluluğa ulaşmak için gerekli ve yeterli bir durum olduğu görüşünü savunuyor ve yeni bir mutluluk kuramını ele alıyorum. Dinginliğe ulaşma yolunu bilgelik üzerinden, Epikürcü hazcılardan farklı bir şekilde tanımlıyor ve Epikürcü hazcıların dinginlik temelli mutluluk teorisini eleştiriyorum. Dinginliği bilgelikten gelen duygu düzenlemesi üzerinden kavramsallaştırıp dinginliğin kaygı ve korkunun varlığında bile ulaşılabilecek bir durum olduğu görüşünü savunuyorum. Kaygı ve korku, Epikürcü hazcılara göre dinginliğe ulaşmadaki en büyük engellerdir. Ben de bu sebeple bu iki duyguyu temel alıyorum. Sonrasında, dinginliğin yeni bir boyutu olan ve minnet hissi sayesinde artan haz ve mutluluktan bahsediyorum. Son olarak, paradoksal niyeti dinginliğe ulaşmada bir yöntem olarak sunuyor ve onu dinginliğin kaygı ve korkunun varlığında da ulaşılabilecek bir durum olduğuna dair delil olarak gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
Happiness plays a dominant role in most people's lives. In this thesis, I focus on tranquility as a necessary and sufficient condition for happiness and I present a new theory of happiness. I reconceptualize tranquility through wisdom. I criticize the Epicurean hedonist accounts of tranquility. I conceptualize the way to achieve tranquility as emotion regulation that comes from wisdom. I claim that tranquility is a state of mind that can be achieved in the presence of fear and anxiety, which are considered to be the biggest obstacles to tranquility by Epicureans. Later, I discuss a new aspect of tranquility which is attaining more pleasure and happiness from the state of tranquility by having appreciative attitudes towards one's state of tranquility. Finally, I present“Paradoxical Intention”as a method for achieving tranquility and I claim that it constitutes evidence for my claim that in the presence of fear and anxiety, one can achieve tranquility.