Doğu Anadolu Bölgesinde manda yetiştiriciliği yapılan işletmelerde bovine viral diarrhea virüs enfeksiyonunun araştırılması
Investigation of bovine viral diarrhea virus infection in buffalo breeding enterprises in the Eastern Anatolia Region
  1. Tez No: 885151
  2. Yazar: FATİH ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZKAN TİMURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde Doğu Anadolu Bölgesi'nde manda yetiştiriciliği yapılan işletmelerde Bovine Viral Diarrhea (BVDV) enfeksiyonunun ve seroprevalansının araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, bölgedeki mandalardaki BVDV antijen ve antikor prevalans oranlarının ve alınabilecek önlemlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada, Erzurum ilinden 70'i serum, 76'sı plazma eldesi amacıyla toplam 146 adet kan örneği toplanmıştır. Bitlis ilinden ise 61'i serum, 61'i plazma eldesi amacıyla toplam 122 adet kan örneği toplanmıştır. Böylelikle, uygun kan tüpleriyle toplanan 268 adet kan örneği elde edilmiştir. Alınan tüm örnekler santrifüj edilerek serum ve plazma kısımları ayrılmıştır. İndirekt ve Direkt ELISA test yöntemleri kullanılarak antikor ve antijen prevalans değerleri hesaplanmıştır. Hayvan bazında çift örneklemelerden elde eldilen sonuçlar üzerinden kombinasyonlar oluşturularak enfeksiyonun dağılımı şematize edilmiştir. Alınan örnekler incelendiğinde, Erzurum ilinde (%68.6), Bitlis ilinde ise (%95) oranında antikor prevalans değeri tespit edilmiştir. İki il için toplam antikor prevalans değeri (%80.9) olarak belirlenmiştir. Hayvan bazında yapılan çift örneklemelerde; Erzurum ilinde 1 akut ve 1 persistent enfeksiyon, Bitlis ilinde ise 1 persistent enfeksiyon tespit edilmiştir. Ayrıca, bu örneklemelerde, 105 mandanın enfeksiyonu daha önceden geçirmiş olabileceği veya aşılanmış olabileceği, 23 hayvanın ise sağlıklı olduğu değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Doğu Anadolu Bölgesi'nde manda yetiştiriciliği yapılan işletmelerde BVDV enfeksiyonu ile ilgili veriler sunmuştur. Erzurum ve Bitlis illerinden toplanan kan örneklerinde, yüksek antikor prevalans oranı tespit edilmiştir. Bulgular, BVDV enfeksiyonunun bölgedeki manda popülasyonunda önemli bir yer teşkil ettiğini göstermektedir. Akut ve persistent enfeksiyonlar, hastalığın yayılım potansiyeli artırmaktadır. Ayrıca, enfeksiyonu geçirmiş veya aşılanmış olabileceği düşünülen mandaların varlığı, enfeksiyonun bölgedeki dinamiklerini anlamak açısından önemlidir. BVDV enfeksiyonunun kontrolü için daha etkin uygulamaların yapılması ve yetiştiricilere yönelik eğitim çalışmalarının artırılması gerekmektedir. Enfeksiyona karşı eylem planları oluşturulmalı ve yeni tedbirler için stratejiler belirlenmelidir. Bu önlemler, hastalığın yayılımını azaltmada ve manda sağlığını korumada önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the prevalence of Bovine Viral Diarrhea (BVDV) infection and seroprevalence in buffalo farms in the Eastern Anatolia Region. Within this scope, it is targeted to determine the prevalence rates of BVDV antigen and antibody in buffaloes in the region, as well as to identify potential preventive measures. In this study, a total of 146 blood samples were collected from Erzurum province, with 70 for serum and 76 for plasma. From Bitlis province, a total of 122 blood samples were collected, with 61 for serum and 61 for plasma. Thus, a total of 268 blood samples were obtained using appropriate blood tubes. All samples were centrifuged to separate the serum and plasma fractions. The prevalence values for antibodies and antigens were calculated using Indirect and Direct ELISA test methods. Combinations were created based on the results obtained from the paired samples at the individual animal level, and the distribution of the infection was schematized. When the collected samples were analyzed, an antibody prevalence rate of 68.6% was detected in Erzurum province, and 95% in Bitlis province. The total antibody prevalence rate for both provinces was determined to be 80.9%. In paired animal samples, 1 acute and 1 persistent infection were detected in Erzurum, while 1 persistent infection was found in Bitlis. Additionally, it was assessed that 105 buffaloes might have had a previous infection or been vaccinated, and 23 animals were considered healthy. This study presents data on BVDV infection in buffalo breeding enterprises in the Eastern Anatolia Region. High antibody prevalence rates were detected in blood samples collected from Erzurum and Bitlis provinces. The findings indicate that BVDV infection plays a significant role in the buffalo population in the region. Acute and persistent infections increase the potential for disease spread. Additionally, the presence of buffalo that may have been infected or vaccinated is important for understanding the dynamics of the infection in the region. More effective measures for controlling BVDV infection and increased educational efforts for breeders are needed. Action plans against the infection should be developed, and strategies for new measures should be determined. These measures will play a crucial role in reducing the spread of the disease and maintaining buffalo health.