Türkiye'de yetiştirilen mandaların mtDNA D-loop ve Sitokrom b Gen bölgeleri ile genetik çeşitliliğin belirlenmesi
Determination of genetic diversity by mtDNA D-loop and Cytochrome Gene regions of water buffalo reared in Turkey
- Tez No: 576552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ÖZKAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin 6 bölgesinden toplanan 16 farklı manda populasyonunda mtDNA D-loop ve Cyto-b gen bölgesi çeşitlilikleri, populasyonlar arası farklılıklar ve bu populasyonların coğrafi dağılımları ile olan ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bölgeler bazında en yüksek haplotip çeşitliği H=0.934 (±0.024) değeri ile İç Anadolu bölgesi populasyonlarında olduğu belirlenmişken, en düşük haplotip çeşitliliği ise 0.910 (±0.036) değeri ile Doğu/Güney Doğu Anadolu bölgesi populasyonlarında gözlenmiştir. Bölgelere göre nükleotit çeşitliliği sonuçları değerlendirildiğinde ise, en yüksek değerin Marmara/ Ege bölgesi populasyonlarında 0,00908 (±0.00073), en düşük değerin ise Karadeniz bölgesi populasyonlarında 0.00634 (±0.0073) olduğu gözlenmiştir. Tüm veriler birlikte değerlendirildiğinde, D-loop bölgesinin, Cyto b gen bölgesinden daha yüksek mutasyona sahip olduğu ve bu bölgenin Türkiye manda populasyonlarındaki genetik çeşitliliğin tanımlanmasında daha detaylı bilgi verebileceği belirlenmiştir. mtDNA üzerindeki iki ayrı bölge sonuçları incelediğinde, Türkiye' de yetiştirilen mandaların iki ayrı farklı manda grubundan köken aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the genetic diversity among the sub-population of Turkey's water buffalo population (Bubalus bubalis) and relationship between the distiribution of polymorphic variants and geographical regions with respect to mtDNA D-loop and cyto-b gene regions. Experimental material of genetic characterization were consisted of 197 blood samples obtained from 16 provinces of 6 geographical regions of Turkey. According to the results of the mtDNA D loop gene region, the highest haplotype variance observed was H = 0.934 (± 0.024) in Central Anatolian populations, while the lowest haplotype diversity was 0.910 (± 0.036) in Eastern / South Eastern Anatolian populations. When the results of nucleotide diversity according to gene regions were evaluated, it was observed that the highest value was 0.00908 (± 0.00073) in the population of Marmara / Aegean region and 0.00634 (± 0.0073) in the Black Sea region populations. When all the result are evaluated together, the D-loop region showed more higher mutation of the gene regions comparing with cyto-b region and it's concluded that d-loop gene region have more potential informatic content in Turkey's water buffalo population. The maternal inheritance of water buffalo populations had shown that there were two distinct mitochondrial lineages in Turkey.