Doğu Anadolu Bölgesinde üriner sistem taş hastalığı olan kişilerde Hepatocyte Growth Factor gen polimorfizminin öneminin araştırılması
Investigation of the importance of hepatocyte growth factor gene polymorphism in urinary system stone disease patients in East Anatolian Region
  1. Tez No: 260264
  2. Yazar: NURİNNİSA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Üroloji, Biochemistry, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Üriner sistem ta? hastalığı multifaktöriyel ve kompleks bir hastalıktır. Hastalığıngeli?mesinde çevresel ve genetik faktörler rol oynamaktadır. Son zamanlarda yapılan birçalı?mada, ?hepatosit büyüme faktörü (hepatocyte growth factor, HGF)?nin antiapoptotiketkilerinin olduğu bu yüzden de kalsiyum oksalat monohidrat kristallerinin renal epiteliyalhücrelere adezyonunu azalttığı gösterilmi?tir. Bu çalı?manın amacı, üriner sistem ta? hastalığıolan ki?ilerde HGF gen polimorfizminin üriner sistem ta? hastalığı ile muhtemel ili?kisinibelirlemekti.Aynı demografik özellikleri ta?ıyan toplam 104 üriner sistem ta?ı olgusu ve 68 sağlıklıgönüllülerde HGF intron 13 C>A ve 99 böbrek ta?ı olgusu ve 56 sağlıklı ki?ide intron 14 T>Cpolimorfizmleri real time-polimeraz zincir reaksiyonu kullanılarak ?TaqMan allelikdiskriminasyon yöntemi? ile belirlendi. Ayrıca, her iki grupta serum HGF düzeylerininölçümü yapıldı. HGF intron 13 C>A ve intron 14 T>C bölgelerine ait genotiplerin dağılımıaçısından iki grup arasında önemli bir farklılık gözlenmedi (sırasıyla X2=1.72 df=2; p=0.42 veX2=0.68 df=2; p=0.71). Ayrıca ta? hastalığı olan ki?ilerde serum ortalama HGF düzeylerikontrol grubuna göre dü?ük bulundu (sırasıyla 1.05±0.63 ng/mL ve 1.35±0.58 ng/mL,p
Özet (Çeviri)
Urolithiasis is a complex, multifactorial disorder. The environmental and geneticfactors are important in development of the disease. In a recent study, it was demonstratedthat hepatocyte growth factor (HGF) has an anti-apoptotic effect and thus can reduce theadhesion of calcium oxalate monohydrate crystals to renal epithelial cells. The aim of thisstudy was to evaluate the possible association of HGF polymorphism with nephrolithiasis.One-hundred and five patients with urolithiasis and 70 healthy volunteers with similardemographic features were included in the study. HGF intron 13 C>A (in 104 stone patientsand 68 healthy subjects) and intron 14 T>C (in 99 stone patients and 56 healthy subjects)polymorphisms were determined using real time-polymerase chain reaction with TaqManallelic discrimination method. Additionally, serum HGF levels were measured in two groups.There were no statistically significant differences in terms of HGF intron 13 C>A and intron14 T>C polymorphisms between the control and patient groups (X2=1.71 df=2; p=0.42, andX2=0.68 df=2; p=0.71, respectively).