Digital diplomacy : Twitter sentiment analysis of Donald Trump presidency
Dijital diplomasi: Donald Trump başkanlığının Twitter duygu analizi
- Tez No: 885157
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dijital diplomasi, diplomatik faaliyetlerin sosyal medyadaki tezahürü ve/veya bu faaliyetlerin dijitalleşmesi olarak açıklanabilir. Bu kavram, özellikle“iletişim”ve“kamuoyunun düşüncelerini yönlendirme ve yönetme”öğelerini vurgulamaktadır. Dijital diplomasi, devletlerin kendi diplomasi yorumlarına göre farklılık gösterebilir. Örneğin, ABD dijital diplomasiyi devlet yönetimi olarak adlandırırken, Birleşik Krallık bunu“dış politika sorunlarının internet kullanımı yoluyla çözümü”olarak ifade etmektedir. Bu tez, dijitalleşmenin diplomasiye etkisini ve sosyal medyanın bu bağlamdaki rolünü analiz etmektedir. Dijital diplomasi kavramını merkeze alarak, sosyal medya platformlarının uluslararası ilişkiler ve devletler arası iletişimde nasıl kullanıldığını incelenmiştir. Tez, geleneksel diplomasiye alternatif bir iletişim aracı olarak tanımlanan dijital diplomasiyi, özellikle Twitter üzerinden devlet liderleri ve diplomatların etkileşimlerini örneklerle sunmaktadır. Dijital ve geleneksel diplomasi arasındaki farklar, avantaj ve dezavantajlar tartışılmış, bu yeni yaklaşımın uluslararası ilişkilere olan etkileri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, dijital diplomasi pratiğinin uluslararası politika üzerindeki etkileri ve sosyal medyanın bu süreçteki rolü kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital diplomacy can be explained as the manifestation of diplomatic activities on social media and/or the digitalization of these activities. This concept particularly emphasizes the elements of“communication”and“directing and managing public opinion”. Digital diplomacy may differ depending on states' own interpretations of diplomacy. For example, the United States refers to digital diplomacy as statecraft, while the United Kingdom refers to it as“the resolution of foreign policy problems through the use of the internet.”This thesis analyzes the impact of digitalization on diplomacy and the role of social media in this context. Focusing on the concept of digital diplomacy, it was examined how social media platforms are used in international relations and interstate communication. The thesis presents digital diplomacy, defined as an alternative communication tool to traditional diplomacy, with examples of interactions between state leaders and diplomats, especially via Twitter. The differences, advantages and disadvantages between digital and traditional diplomacy were discussed, and the effects of this new approach on international relations were evaluated. In this context, the effects of digital diplomacy practice on international politics and the role of social media in this process have been comprehensively analyzed.