Sınıf öğretmeni adaylarının ilkokul müzik derslerindeki becerilerinin geliştirilmesi konusunda ihtiyaçlarının incelenmesi
Investigation of the needs of classroom teacher candidates in the development of their skills in primary school music courses
- Tez No: 885163
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL FUNDA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İlkokul düzeyinde verilmekte olan müzik dersleri günümüzde müzik öğretmenleri tarafından değil, sınıf öğretmenleri tarafından yürütülen bir derstir. Temel eğitim düzeyinde verilen derslerin önemi özellikle müzik eğitiminin doğru ve yeterli süre içerisinde gerçekleştiği takdirde bireylere olan olumlu etkileri ve katkıları çalışmanın içerisinde detaylı olarak ele alınmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının, lisans eğitimleri boyunca almış oldukları müzik öğretimi dersinin yeterli olma durumu, bu konuda bir ihtiyaçlarının olup olmaması, varsa bu ihtiyaçların neler olduğunun saptanması, sınıf öğretmeni adayları ile gerçekleştirilen bir anketle açıklanmaya çalışılmıştır. İlkokul düzeyinde verilmekte olan müzik derslerinin hedef kazanımları, sınıf içi etkinliklerle müzik eğitiminin ilişkisi ve müzik öğretiminde kullanılan yöntem ve yaklaşımlardan yola çıkılarak hazırlanan anket sorularına verilen yanıtlar, istatistik çalışması ile analiz edilmiş, elde edilen bulgularla sonuçlara ulaşılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışma aynı zamanda bir durum tespiti yapmayı da esas alan nitel bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Primary education music lessons are currently conducted not by music teachers but by classroom teachers. The significance of primary education, particularly when music education is provided accurately and within an adequate timeframe, has been extensively discussed in the literature, emphasizing its positive effects and contributions to individuals. This study aims to investigate the adequacy of music education courses received by pre-service classroom teachers during their undergraduate studies, identifying their needs, if any, in this domain. An extensive survey was conducted among pre-service classroom teachers to gather data. The survey questions were designed based on the learning objectives of primary school music education, the relationship between music education and in-class activities, and the methods and approaches employed in music instruction. The responses were analyzed using statistical methods, and the findings were utilized to draw conclusions and formulate recommendations. The study also adopts a qualitative approach, aiming to provide a comprehensive assessment of the current situation.