Hiperlipidemili bireylerde kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağı ile zenginleştirilen kolesterol içeriği kısıtlanmış diyetlerin kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of cholesterol-restricted diets fortified with pumpkin seeds and pumpkin seed oil on cardiovascular risk factors in individuals with hyperlipidemia
- Tez No: 885164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Aterosklerotik kardiyovasküler hastalık riskini arttıran etmenlerden biri olan hiperlipideminin beslenme tedavisinde çeşitli araştırmalar kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağının hipolipidemik etki gösterdiği bildirmiştir. Bu nedenle bu araştırmada hiperlipidemili bireylerde kabak çekirdeği ve kabak çekirdeği yağı ile zenginleştirilen kolesterol içeriği kısıtlanmış diyetlerin kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma Ocak 2022- Kasım 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde, kabak çekirdeğinin besin analizi yapılarak yağ asidi bileşimi belirlenmiştir. Kabak çekirdeğinin baskın yağ asitleri linoleik, oleik ve palmitik asitlerdir. İkinci bölümde hiperlipidemili bireyler beslenme tedavisi için kabak çekirdeği, kabak çekirdeği yağı ve kontrol gruplarından birine randomize edilmiştir. Araştırmada toplam 89 birey (kabak çekirdeği 29, kabak çekirdeği yağı 33, kontrol grubu 27 birey) yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the nutritional treatment of hyperlipidemia, which increases the risk of atherosclerotic cardiovascular disease, various studies have reported that pumpkin seeds and pumpkin seed oil show a hypolipidemic effect. Therefore, this study aimed to evaluate the effects of cholesterol-restricted diets enriched with pumpkin seeds and oil on cardiovascular risk factors in individuals with hyperlipidemia. The study between January 2022 and November 2023 was conducted. The first part of the study determines the fatty acid composition of pumpkin seeds by nutritional analysis. The dominant fatty acids of pumpkin seeds were linoleic, oleic, and palmitic. In the second part, individuals with hyperlipidemia were randomized to one of the pumpkin seed, oil, and control groups for nutritional treatment. A total of 89 individuals (pumpkin seed 29, oil 33, control group 27) were included in the study. At the beginning of the study, the general characteristics, dietary habits, anthropometric measurements, biochemical findings, and blood pressure were similar (p0.005).