Close relationships in perspective of self-construal, closeness and relationship satisfaction
Benlik kurgusu, yakınlık ve ilişki doyumu perspektifinden yakın ilişkiler
- Tez No: 885165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE PINAR UĞURLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yakın ilişkiler, insanın doğası gereği hissettiği aidiyet ihtiyacından ötürü insan yaşamının önemli bir parçasıdır. Mevcut literatür, tatmin edici ilişkilerin kişilerin fiziksel ve mental sağlığına, iyi oluş haline ve mutluluklarına olumlu yönde etki ettiğini desteklemektedir. Bunun yanında, boşanma, ayrılık, sevilen birinin kaybı kişilerde azalan yaşam doyumu ve sağlık göstergeleri ile artan stres ve depresif semptomlarla ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmada, farklı türlerdeki yakın ilişkilerde benlik, ben-öteki ilişkisi ve ilişki doyumu arasındaki ilişkiler araştırılmaktadır. Ben-öteki ilişkisi ile ilgili faktörler arasında algılanan yakınlık, ben tasavvuruna ötekini katma, ve karakter benzerliği yer almaktadır. Benlik kavramıyla ilişkili faktörler ise benlik kurgusu ve benlik belirginliğidir. Çalışmaya %78'i kadın üzere toplam 218 kişi katılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, ben-öteki ilişkisine dair faktörlerin ilişki doyumunu yordamada öne çıktığını göstermektedir. Bunun yanında, benliğe ilişkin faktörlerin de ilişki doyumuyla ilişkili olduğunu desteklemektedir. Sonuç olarak; yakın ilişkiler ve benlik kavramı içe içe geçen kavramlardır ve ilişki doyumu hem benliğe hem ben-öteki ikişkisine dair faktörlerle ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Close relationships are an important part of people's lives because, for their nature, humans need to belong. Existing literature has found that satisfactory relationships are related to increased physical and mental health, well-being, and happiness. On the other hand, breakup, divorce, and loss of a loved one are linked to decreased health outcomes and life satisfaction, and increased stress and depressive symptoms. The current study investigated the relationships between self, self-other interaction, and relationship satisfaction in close relationships of various types (family, friends, partners, etc.). Self-other interaction related factors were perceived closeness, including others in the self (IOS) and personality similarity. Self-concept clarity and self-construal (independent, relational-independent, and interdependent) were self-related factors. Two hundred eighteen individuals (78% women) participated in the study. Results showed that self-other interaction related factors were prominent in predicting relationship satisfaction. Additionally, self-related factors were related to relationship satisfaction. In conclusion, close relationships and self are interwoven, and satisfactory relationships are linked to self-variables and self-related variables.