Profesyonel müzik stüdyosu kayıtlarında otizmli yeteneklerin icra pratiklerinin incelenmesi
Investigation of the performance practices of talents with autism in professional music studio recordings
- Tez No: 885191
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, profesyonel müzik stüdyosu ortamında otizmli bireylerin müzikal icra pratiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış otizmli bireylerin stüdyo kayıt sürecinde karşılaştıkları durumlar analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, farklı seviyelerde müzikal yeteneğe sahip otizmli bireylerle yapılan stüdyo kayıtları detaylı bir şekilde değerlendirilmiş ve bu değerlendirmeler otizm ve kayıt özelinde literatür eksikliği bulunması nedeniyle eğitimciler, aileler ve kayıt sürecinin en önemli kişilerinden olan tonmaysterlere ayrıcalıklı bir rehber olmak amacıyla kullanılmıştır. Çalışmanın metodolojisi; araştırmacı gözlemi, yüksek lisans ve doktora yapan otizmli bireylerin aileleri, eğitimcileri ve tonmaysterler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve müzik kayıtları sırasında çekilen videoların içerik analizlerinden oluşmaktadır. Sonuçlar, otizmli bireylerin kayıt sürecinde bir rehbere ihtiyaç duyabileceğini, tonmaysterlerin süreç boyunca anlayışlı ve sabırlı olmaları gerektiğini, ailelerle tanışarak kayıt öncesinde otizmli bireylerle ilgili özel iletişim için gerekli bilgiler edinmelerinin faydalı olabileceğini ve profesyonel bir stüdyo ortamının bu bireyler için düzenlenmesi gerektiğini göstermektedir. Araştırma, otizmli bireylerin müzik eğitimi ve profesyonel müzik dünyasındaki yerleri konusunda önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the musical performance practices of individuals with autism in a professional music studio environment. In the study, the situations encountered by individuals with autism diagnosed with autism spectrum disorder (ASD) during the studio recording process were analyzed. Within the scope of the research, studio recordings made with individuals with autism with different levels of musical ability were evaluated in detail, and these evaluations were used as a privileged guide for educators, families and tonemasters, who are the most important people in the recording process, due to the lack of literature on autism and recording. The methodology of the study consisted of researcher observation, semi-structured interviews with families of individuals with autism, educators, and tone masters, and content analysis of videos taken during music recording. The results show that individuals with autism may need a guide during the recording process, that tonmasters should be understanding and patient throughout the process, that it may be useful to meet with families and obtain information about individuals with autism before recording, and that a professional studio environment should be organized for these individuals. The research makes important contributions to the music education of individuals with autism and their place in the professional music world.