The usage of transmedia storytelling in video games. case study: World of warcraft
Video oyunlarında transmedya hikâye anlatıcılığı: World of warcraft örneği̇
  1. Tez No: 885192
  2. Yazar: MURATHAN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DR. İREM TEKİN YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Transmedya Hikaye Anlatımı (THA), hikaye elementlerinin farklı medya kanalları içerisine dağıtılarak anlatıldığı bir hikaye anlatımı yöntemdir. Bu tezin amacı, THA yöntemlerinin video oyunları alanında nasıl kullanıldığını ve oyuncuların transmedya materyallerine ilgilerini incelerken bu hikaye anlatım yönteminin geniş kitlelere mi yoksa sınırlı bir tüketici grubuna mı yönelik olduğunu anlamak amaçlanmıştır. Çalışmanın amacına ulaşmak için, en önemli MMORPG ( Çoklu Oyunculu Devasa Rol Yapma Oyunu) oyunları arasında gösterilen World of Warcraft (WoW) örnek olarak seçilmiştir. Geçmiş yıllarda, Warcraft evrenini genişletmek için transmedya hikaye anlatım tekniklerinin nasıl kullanıldığı çeşitli şekillerde araştırılmış olsa da, oyuncular ile çevrimiçi röportaj ve açık uçlu anket teknikleri birlikte kullanılmamıştır. Veri toplamak için, Türk WoW oyuncu topluluğu içerisinden 58 oyuncunun katıldığı çevrimiçi bir anket ve 5 oyuncunun katıldığı çevrimiçi röportajlar gerçekleştirilmiştir. Röportaj ve anket sonuçları, video oyunlarında THA kullanımının nasıl geliştirilebileceğine dair faydalı sonuçlara ışık tutmuştur. Bu çalışmanın, THA elementlerini video oyunları içerisine entegre ederken başvurulabilecek potansiyel çözümler ve oyuncuları ekstra hikaye materyallerini tüketmeye teşvik etmek konusunda uygulanabilecek yöntemler konusunda, benzer çalışmalarda da kullanılabilecek faydalı veri ve çözümler sunması amaçlanmıştır. Ayrıca bu araştırmanın, Transmedya hikaye anlatımı yönteminin süregelen belirli problemlerini vurgulaması ve potansiyel çözümler için ışık tutması beklenmektedir..
Özet (Çeviri)
Transmedia Storytelling (TS) is a method which a given franchise's narrative elements are purposefully scattered across multiple media channels. This thesis aims to examine the usage of TS techniques in video games and study the player's interest in transmedia materials. It is also aimed to understand if TS is meant to stay as an area of interest for only a passionate group of consumers. To achieve this goal, World of Warcraft (WoW), one of the most well-known MMORPGs (Massively Multiplayer Online Role Playing Game1) of all time, has been selected as case study. Although several studies have explored the usage of TS in the Warcraft franchise, the online interview and open - ended survey methods have not been used together. In this study an interview has been conducted with 5 WoW players through online meeting as well as an online survey with 58 participants. The results shed light upon some of the ongoing problems of TS. The results also provided insights about how to improve the usage of TS in video games. This study is expected to provide possible solutions about utilizing TS aspects through in-game elements. It is also expected that this study will emphasize the ongoing problems of TS and propose solutions.