Türkçe eğitimi ve 21.yüzyıl eğitim vizyonu bağlamında Transhümanizm
Transhumanism in the context of Turkish education and 21st century education vision
  1. Tez No: 885190
  2. Yazar: KADRİYE KAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hızla ilerleyen teknolojik ortamda transhümanizm kaynaklarını artırmakla birlikte insanlığın sınırlarını aşma ve yeteneklerini genişletme isteğini sürdürmektedir. Transhümanistlere göre insanın biyolojik, zihinsel ve duygusal sınırları teknoloji aracılığıyla aşılacaktır. Teknoloji ile donatılmış bu insanın fiziksel ve bilişsel işlevleri, Türkçe eğitimini nasıl şekillendireceği, nelere ihtiyaç duyacağı ve öğretme-öğrenme süreçleri hangi noktaya taşıyacağı konularında düşünülmektedir. Türkçe öğretmeni adaylarının bu duruma ne kadar hazırlıklı olduğu ve Türkçe eğitimi faaliyetlerinden ileriye dönük neler beklendiğini anlamak ve kaçınılmaz gerçeklikten kopmamak adına bu çalışmanın yapılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Türkçe eğitiminde transhümanizm kavramının konumu üzerine hiçbir araştırmanın olmaması, Türkçe öğretmen adayları açısından Türkçe eğitiminde öğrenme süreçlerine göre transhümanizmin durumu ve geleceğinin belirlenmesi için çalışma önemli bir yere sahiptir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkçe öğretmeni adaylarından 126 kişi oluşturmaktadır. Türkçe öğretiminde Transhümanizmin durumunun incelenmesi amaçlandığından olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmayla ilgili doküman analizi yapıldıktan sonra örneklem grubuna yönelik anket oluşturularak iletilmiştir. Toplanan veriler betimsel analiz yoluyla incelenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre Türkçe öğretmeni adaylarının %62,1'nin Transhümanizm kavramını bildikleri görülmüştür. Transhümanizm düşüncesinin hedefleri ve özellikleri hakkında“Bilmiyorum”seçeneğini işaretleyenlerin şu yüzdeliklerde olduğu görülmektedir; %50,8, %51,6, %47,6, %44,4, %65,3, %47,2 şeklindedir. Türkçe öğretmeni adaylarının Transhümanizm kavramını yüzeysel olarak tanımlayabildikleri fakat konu hakkındaki farkındalıklarının çok düşük olduğu, dolayısıyla Transhümanizm düşüncesini derinlemesine kavramamış oldukları görülmektedir. Türkçe öğretmeni adaylarının Transhümanizmin dil becerilerine yansıması durumu hakkındaki düşünceleri; dinleme %74,2, konuşma %72,6, okuma %74,2, yazma %75, dil bilgisi %65,3 ile en çok“Bir fikrim yok”cevabı verilmiştir. Türkçe öğretmeni adaylarının Transhümanizm düşüncesi hakkındaki farkındalıklarının düşük olması sebebiyle Transhümanizmin Türkçe eğitimindeki konumu ve geleceğini belirtemedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly advancing technological environment, transhumanism continues to increase resources while maintaining the desire to surpass the limits of humanity and expand its capabilities. The enhanced human endowed with technology will reshape the physical and cognitive functions, raising questions about how it will shape Turkish education, what needs it will have, and to what extent it will advance teaching-learning processes. In this context, as there is no research on the position of transhumanism concept in Turkish education, the study holds significant importance for determining the status and future of transhumanism in Turkish education according to learning processes for Turkish language teacher candidates. The study group consists of 126 Turkish language teacher candidates. In the study, the phenomenon pattern was used. After document analysis related to the research, a questionnaire was created and administered to the sample group. The collected data were analyzed descriptively. According to the results of the research, it was observed that 62.1% of Turkish language teacher candidates were aware of the concept of transhumanism. Turkish language teacher candidates were able to superficially define the concept of transhumanism, but their awareness of the subject was very low, indicating that they did not deeply grasp the concept of transhumanism. It was found that Turkish language teacher candidates were unable to determine the position and future of transhumanism in Turkish education due to their low awareness of transhumanist thought.