Оксид Наноматериалдарды Медицинада Колдонуу
Oksit Nanomateryallerin Tıpta Kullanımı
  1. Tez No: 885194
  2. Yazar: MEERIMGÜL RAVŞANBEKOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMIL ÖMÜRZAK UULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Metal oksit nanopartiküllerini sentezlemek için %99,99 saflıkta bakır (Cu) çubuk kullanıldı, sentezlenen metalik bakır nanopartiküllerin en küçük boyutu 20 nm, en büyük boyutu ise 1000 nm idi. Nanopartikülleri sentezlemek için sıvı içinde darbeli plazma yöntemi kullanıldı. Darbeli plazma cihazı yüksek voltaj ve akım esasına göre çalışır. Bu nedenle elektrik güvenliğine özellikle dikkat etmek gerekir. İlk olarak, deney ekipmanının - darbeli plazma cihazının - doğru şekilde yerleştirildiği ve kurulduğu kontrol edildi. Cihaz bir akım kaynağına bağlandı ve elektrot (Cu çubuğu), 50 ml damıtılmış su ile doldurulmuş sıcaklığa dayanıklı bir behere takıldı. Distile su sıcaklığı 20oC'de sabit tutuldu ve sonraki sentez aşamalarında sıcaklık bakır için 60oC ve 80oC'ye değiştirildi. Sentezlenen sıvıdaki nanopartiküller, manyetik bir karıştırıcı kullanılarak sürekli olarak karıştırıldı. Sentez işlemi her bir metal çubuk için t=40 dakika süreyle gerçekleştirildi. İşlemin sonunda nanopartiküller buharlaştırılarak toz haline getirildi. Buharlaşma t=4.5 saat sürdü. Sentez, 200C, 400С, 600C sıcaklıklarda, oda sıcaklığında 200C, damıtılmış suda %59 Cu ve bunun tek değerlikli oksidi Cu2O %40, 600C'de %51 Cu, %48 Cu2O, 800C'de %53 Cu ve 40°C'de gerçekleştirildi. % Cu2O sentezlendi. Darbeli plazma kullanılarak sıvı içinde sentezlenen nanopartikülleri sabitlemek, barındırmak ve barındırmak ve bunları tıbbi alanda kullanıma uygun hale getirmek için özel bir malzeme (plastik) yaratılıyor. Ancak bu plastiğin geleneksel plastikten farklı olabilmesi, insana ve çevreye neredeyse hiçbir olumsuz etkisinin olmaması için geleneksel plastiğin yerine biyoplastik üretilmesi gerekiyordu. Nişasta – patates nişastası, jelatin ve agar, biyoplastik üretiminde hammadde olarak kullanıldı. Ortaya çıkan jelatin ve agar biyoplastikleri, nişasta biyoplastiklerinin aksine nispeten şeffaftı. Gözlemlere göre, ilk olarak agar biyoplastikleri en iyi esnekliğe ve dayanıklılığa sahipken, ardından nişasta ve jelatin biyoplastikleri ortaya çıktı. Plastiğin tam olarak kurumamış ve şekillenmekte olan yüzey tabakası sentezlenmiş metal oksit nanopartikülleri ile kaplanmaktadır. Kaplama için her biyoplastiğe eşit miktarda metal oksit uygulandı. Antimikrobiyal özelliğe sahip olduğu varsayılan kaplamanın özelliklerini doğrulamak amacıyla bakteriler için bir kültür ortamı hazırlandı. Besleyici ortam olarak Plant Count Agar kullanıldı. Besiyerini hazırlamak için öncelikle 28 gram agar kimyasal bir behere alınır ve 1000 ml su içerisinde eritilir. Ortaya çıkan süspansiyon, ortam tamamen eriyene kadar kaynatılır. Çözünmüş besiyerinin sterilize edilmesi için 121oC sıcaklıktaki otoklavda 15 dakika bekletilir. Sterilizasyondan sonra ortamın 40-45oC'ye soğutulması gerekir. Soğuduktan sonra sterilize edilmiş petri kaplarına dökülür. Bakteriler besin ortamına aktarıldı ve deneyin saflığı için 30 dakika boyunca bir termostata yerleştirildi. Sonuçta bu süre zarfında bakteriler yeni bir besin ortamına uyum sağlar. Nanopartiküllerle kaplanan biyoplastikler, adapte olmuş bakterilerin besin ortamına yerleştiriliyor ve 24 saat boyunca termostatta bırakılıyor. Belirlenen süre sonunda petri kapları termostattan çıkartılarak numunelerin liziz bölgesi ölçülür. Nanopartiküllü kaplamaların antibakteriyel etkinliğini bulmak için nanopartikül içermeyen kontrol kaplamalarıyla karşılaştırıldı. Sentezlenen bakır metal nanopartiküllerin biyoplastiklerle kaplanmasının ardından antibakteriyel özellikleri analiz edildi. Antibakteriyel özellikleri test etmek için Shigella, Escherichia coli ve Staphylococcus bakterileri kullanıldı. En iyi antibakteriyel etki nişasta biyoplastiklerinde gözlendi, Staphylococcus bakterisine karşı maksimum lizis bölgesinin çapı D=12 mm, Escherichia coli bakterisine karşı liziz bölgesinin maksimum çapı D=8 mm, liziz bölgesinin maksimum çapı Shigella bakterisine karşı D = 1 mm idi. Agar biyoplastikte aşağıdaki nispeten iyi performans gözlemlendi; sonuçlar aşağıda sunulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre metalik Cu'nun antibakteriyel özelliğe sahip olduğu doğrulandı ve bu maddenin tıp alanında kullanım talimatları dikkate alındı. Çalışmalar Cu2O'nun Escherichia coli ve Staphylococcus aureus dahil olmak üzere birçok bakteriye karşı etkili bir ajan olduğunu göstermiştir. Cu2O'nun etki mekanizması bakteriyel membranlara saldırarak yapı ve fonksiyonlarını bozarak onları öldürmektir. Ayrıca Cu2O'nun virüsleri ve mantarları etkisiz hale getirdiği bilinmektedir. Bakır metal oksit nanopartikülleri sıvı içinde darbeli plazma yöntemi kullanılarak sentezlendi. Bu yöntemin tercih edilmesinin başlıca nedenleri basit, kolay, ekonomik ve çevre dostu olmasıdır. Sentez işleminin ardından biyoplastikler yapıldı. Biyoplastik, mikroorganizmaların etkisi altında toksik maddeler açığa çıkarmadan nispeten hızlı bir şekilde (yüzlerce yıl değil aylar içinde) su, karbondioksit ve biyokütleye ayrışabilen bazı plastik türlerinin adıdır. Aynı zamanda biyoplastik, kömür, petrol veya doğalgazdan değil, yenilenebilir organik hammaddelerden yapılan herhangi bir plastiktir. Örneğin: selüloz, nişasta, soya, tarım ve gıda endüstrilerinden kaynaklanan çeşitli kalıntılar. Bizim durumumuzda biyoplastik yapmak için nişasta, jelatin ve agar kullanıldı. Gözlemlere göre en iyi elastikiyet ve dayanıklılık birinci sırada yer alan agar biyoplastiklerine ait olup bunu nişasta ve jelatin biyoplastikleri takip etmektedir. Bakır metal oksit nanopartiküllerinin sentezi için en uygun sıcaklık 600С olarak belirlendi. Bakır nanopartikülleri esas alınarak hazırlanan antibakteriyel biyoplastik, tıp alanında kullanıma uygun bulundu. Sonuçta deney bölümünün sonuçları, bu nanomateryalin zararlı bakterilerin büyümesini azaltabildiğini ve antibakteriyel özellikler gösterebildiğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
To synthesize nanoparticles, one type of physical synthesis method was used - the method of pulsed plasma in liquid. A copper (Cu) rod of 99.99% purity was used to synthesize metal oxide nanoparticles, the smallest size of metallic copper nanoparticles synthesized was 20 nm, and the largest size was 1000 nm. The synthesis was carried out at temperatures of 200C, 400С , 600C, at room temperature 200C, in distilled water 59% Cu and its monovalent oxide Cu2O 40%, at 600C 51% Cu, 48% Cu2O, at 800C 53% Cu and 40% Cu2O were synthesized. A special material - plastic - is created to fix, accommodate and accommodate nanoparticles synthesized in liquid using pulsed plasma, and make them suitable for use in the medical field. But in order for this plastic to be different from traditional plastic and have virtually no negative impact on humans and the environment, it was necessary to produce bioplastic instead of traditional plastic. Starch – potato starch, gelatin and agar were used as raw materials for the production of bioplastic. The resulting gelatin and agar bioplastics were relatively transparent, in contrast to starch bioplastics. According to observations, agar bioplastics first had the best elasticity and strength, then starch and gelatin bioplastics. After coating the synthesized copper metal nanoparticles with bioplastics, their antibacterial properties were analyzed. Shigella, Escherichia coli and Staphylococcus bacteria were used to test the antibacterial properties. The best antibacterial effect was observed in starch bioplastic, the maximum diameter of the lysis zone against Staphylococcus bacteria was D = 12 mm, the maximum diameter of the lysis zone against Escherichia coli bacteria was D = 8 mm, the maximum diameter of the lysis zone against Shigella bacteria was D = 1 mm . The following relatively good performance was observed in agar bioplastic. Based on the results obtained, it was confirmed that metallic Cu has antibacterial properties, and the directions for using this substance in the field of medicine were considered.