Soğuk savaş sonrası uluslararası sistemde dönüşüm ve abd hegemonyası ortadoğu angajman davranışları üzerinden bir inceleme
Transformation in the international system after the cold war and us hegemonyan analysis through the middle east engagement behaviour
- Tez No: 885195
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT PİRİNÇÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Uluslararası sistemde iki kutupluluğun Soğuk Savaş sonrasında sona ermesinin ardından, ABD hem sistemde tek hegemonik güç olarak hem de dünyanın jeopolitik ve jeostratejik odağındaki Ortadoğu bölgesinin güvenliğinin başat aktörü olarak ortaya çıkmıştır; ancak bu durum bu haliyle kaim olmamıştır. Bu çalışma, Ofansif Realist bir perspektiften, Soğuk Savaş sonrası dönemde uluslararası sistemdeki dönüşümü ABD üstünlüğünün durumu ve de ABD'nin Ortadoğu angajman davranışları üzerinden incelemektedir. Çalışma, Soğuk Savaş sonrası tek kutuplu uluslararası sistemde ABD üstünlüğünün görece gerilediğini; bu durumun uluslararası sistemde bir dönüşüme neden olduğunu; bunun ise ABD'nin grand stratejisinde bir değişimi dayattığını öne sürer. Bu önermeleri sistemin hegemonik gücü ve bölge güvenliğinin başat aktörü olması hasebiyle ABD'nin Ortadoğu angajman davranışları üzerinden test eder. Çalışmada nicel, nitel ve istatistiki analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu kapsamda, ilk olarak ABD'nin en yakın rakibi Çin'e görece ulusal gücünü ölçen 14 güç ölçerden, ardından ABD grand stratejisindeki yönelimleri ortaya koymak için büyük veri kaynaklarından ve ABD Ulusal Güvenlik Belgeleri'nden elde edilmiş verileri inceleyen söylem ve içerik analizinden ve son olarak da ABD Ortadoğu angajmanını ölçen angajman ve dezangajman dereceli puanlama anahtarlarından (rubrik) istifade edilmiştir. Sistemdeki güç konfigürasyonu değişimi ile ABD'nin Ortadoğu angajmanı arasındaki ilişkisellik ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile ortaya konmuştur. Bulgular, ABD ulusal gücünde rakipleri karşısında görece azalma olduğunu ve bu azalmayla uyumlu olarak zaman sıralı biçimde Ortadoğu angajmanının da azalması arasında orta derece pozitif bir ilişkisellik olduğunu göstermektedir. Yine bulgular ABD üstünlüğünün görece geriledikçe, ABD'nin liberal hegemonyacı ve müdahaleci dış politik yaklaşımdan, realist paradigmanın temel varsayımlarıyla uyumlu olarak, büyük güç rekabetine odaklanmış, bölgede seçici müdahaleciliği ve uzaktan dengelemeyi önceleyen bir stratejiye yöneldiğini zaman sıralı biçimde ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu çalışma Ortadoğu güvenliğinin, ABD hegemonyasının ve Uluslararası sistemin güncel ve müstakbel durumuna dair önemli içgörüler sağlar.
Özet (Çeviri)
Following the end of bipolarity in the international system after the Cold War, the United States emerged as the sole hegemonic power in the system and as the dominant actor in the security of the Middle East region, which is the geopolitical and geostrategic centre of the world, however it didn't remain as it was. From an offensive realist perspective, this study examines the transformation of the international system in the post-Cold War era through the status of US supremacy and US engagement behaviour in the Middle East. The study argues that the relative decline of US supremacy in the post-Cold War unipolar international system has led to a transformation in the international system, which in turn has imposed a change in US grand strategy. It tests these assertions through the US engagement behaviour in the Middle East as it is both the hegemonic power in the system and at the same time the dominant actor in regional security. The study employs quantitative, qualitative and statistical analysis methods. In this context, It first uses 14 power meters to measure US national power relative to its closest rival China, then discourse and content analysis to analyse data from big data sources and US national security documents to identify trends in US grand strategy, and finally engagement and disengagement rubrics to measure US engagement in the Middle East. The Pearson correlation coefficient was used to analyse the correlation between changes in the power configuration of the system and US engagement in the Middle East. The findings show that there is a moderate positive correlation between the decline in US national power vis- à-vis its rivals and a corresponding decline in Middle East engagement in a timesequential manner. Again, the findings reveal that as US supremacy has declined, the US has shifted from a liberal hegemonic and interventionist foreign policy approach to a strategy focused on great power competition and prioritising selective engagement and offshore balancing in the region, in line with the basic assumptions of the realist paradigm, in a time-sequential manner. In conclusion, this study provides important insights into the current and future state of Middle East security, US hegemony and the international system.