Yaşa bağlı makula dejenerasyonu olan bireylerde günlük yaşam aktivitesine katılımının okupasyonel denge ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of participation in daily life activities on occupati̇onal balance and quality of life in individuals with age-related macular degeneration
- Tez No: 885219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, bireyin sosyalleşme, okuma, araba kullanma ve bağımsız yaşama yeteneğini ciddi şekilde etkileyebilen ilerleyici merkezi görme kaybına yol açan dejeneratif bir göz hastalığıdır. Çalışmamızda yaşa bağlı makula dejenerasyonuna sahip bireylerde günlük yaşam aktivitelerine katılımın, okupasyonel denge ve yaşam kaliteleri üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktayız. Çalışmaya 50 yaş ve üzeri yaşa bağlı makula dejenerasyonuna sahip 50 birey dahil edildi. Günlük yaşam aktivitelerine katılım, COPM ile değerlendirildi. Okupasyonel Denge, Aktivite - Rol Dengesi Anketi ile değerlendirildi. NEI-VFQ-25 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda günlük yaşam aktivitelerinde belirgin kısıtlılıklar yaşadıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Age-related macular degeneration is a degenerative eye disease leading to progressive central vision loss that can severely affect an individual's ability to socialize, read, drive and live independently. In this study, we aimed to evaluate the effects of participation in activities of daily living on oculocognitive balance and quality of life in individuals with age-related macular degeneration. The study included 50 individuals aged 50 years and older with age-related macular degeneration. Participation in activities of daily living was assessed with COPM. Occupational Balance was assessed with the Activity-Role Balance Questionnaire. NEI-VFQ-25 Quality of Life Scale was used. As a result of the evaluations, it was observed that they had significant limitations in activities of daily living.