Fibonacci ve lucas kuaterniyonları üzerine bazı genelleştirmeler
Some generalizations on fibonacci and lucas quaternions
- Tez No: 885218
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tezde gerekli olan temel tanımlara, teoremlere ve bazı özelliklere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Fibonacci ve Lucas eliptik kuaterniyon dizileri tanımlanarak, bu diziler için Binet formülleri, üreteç fonksiyonları, Vajda özdeşliği, Honsberger özdeşliği ve toplam formülleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, Fibonacci ve Lucas hiperbolik split kuaterniyon dizileri tanımlanarak, bu diziler için Binet formülleri, üreteç fonksiyonları,Vajda özdeşliği, Honsberger özdeşliği ve toplam formülleri elde edilmiştir. Beşinci bölüm tartışma ve sonuç bölümüne ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, the basic definitions, theorems and some properties required in the thesis are given. In the third part, Fibonacci and Lucas elliptic quaternion sequences are defined and Binet formulas, generator functions, Vajda identity, Honsberger identity and summation formulas are obtained for these sequences. In the fourth chapter, Fibonacci and Lucas hyperbolic split quaternion sequences are defined and Binet formulas, generator functions, Vajda identity, Honsberger identity and summation formulas are obtained for these sequences. The fifth chapter is devoted to discussion and conclusion.