İnsülin tedavisi alan tip 2 diyabetli bireylerin diyabet yönetimine ilişkin deneyimlerinin incelenmesi
Investigation of the experiences of type 2 diabetes patients using insulin on diabetes management
- Tez No: 885231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN OLGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Diyabetin yönetimi, günümüzde en önemli sağlık zorluklarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu araştırma insülin tedavisi alan tip 2 diyabetli bireylerin diyabet yönetimine ilişkin deneyimlerinin incelenmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı, kesitsel ve nitel bir çalışmadır. Bireylerin diyabet yönetimine dair deneyimlerini anlamak için fenomenolojik tasarım tercih edilmiştir. Bu amaçla İstanbul'da bir vakıf üniversitesi hastanesinde tip 2 diyabet tanısı ile takip edilen ve insülin tedavisi alan bireyler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan bireylerle amaçlı örneklem doğrultusunda veri doygunluğuna ulaşılana kadar (n=18) Ekim 2023 – Mayıs 2024 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi ortamda bireysel derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Verileri toplamak amacıyla Sosyodemografik Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. İlgili formlar kullanılmadan önce iki pilot çalışma yapılmış ve uzman görüşü alınmıştır. Sosyodemografik verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalamaları 59,05±13,70 diyabet tanısı alma zamanı ve insülin kullanma süresi yıl olarak sırasıyla; 16,44±6,55 ve 8,20±7,96 olarak bulgulanmıştır. Nitel verilerin analizi Colaizzi'nin (1978) yedi aşamalı veri analizi yöntemine göre yapılmış, tema ve alt temalar oluşturulmuştur. Çalışmanın sonucunda 'Diyabet Hastalığına Yönelik Deneyimler', 'İnsülin Tedavisine Yönelik Deneyimler' ve 'Diyabet Yönetimine Yönelik Deneyimler' olmak üzere 3 ana tema ve bu temalara ait toplam 10 alt tema belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Managing diabetes is recognized as one of the most critical health challenges today. This research is a descriptive, cross-sectional and qualitative study conducted to examine the diabetes management experiences of individuals with type 2 diabetes receiving insulin therapy. Phenomenological design was preferred to understand individuals' experiences regarding diabetes management. For this purpose, individuals who are followed up with a diagnosis of type 2 diabetes and receive insulin treatment at a foundation university hospital in Istanbul constitute the population of the research. Individual in-depth interviews were held face-to-face and online between October 2023 and May 2024, in line with purposeful sampling, with individuals who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study, until data saturation was reached (n=18). Sociodemographic Information Form and Semi-Structured Interview Form were used to collect data. Two pilot studies were conducted before using the relevant forms and expert opinion was obtained. Descriptive statistics were used to analyze sociodemographic data. The average age of the participants is 59.05±13.70, the time of diagnosis of diabetes and the duration of insulin use in years, respectively; It was found to be 16.44±6.55 and 8.20±7.96. Qualitative data analysis was conducted according to Colaizzi's (1978) seven-stage data analysis method, and themes and sub-themes were created. As a result of the study, 3 main themes were determined: 'Experiences towards Diabetes', 'Experiences towards Insulin Treatment' and 'Experiences towards Diabetes Management' and a total of 10 sub-themes belonging to these themes.