Asal sayılar ve dağılımları
Prime numbers and their distribution
- Tez No: 885258
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, asal sayıların doğal sayılar içindeki dağılımları hem teorik hem de pratik anlamda araştırılmıştır. Geniş bir literatür araştırması verilerek asal sayılarla ilgili çalışmaların geçmişten günümüze nasıl süreçlerden geçtiği incelenmiştir. Tarihsel süreçte elde edilen bu birikimin hem orijinal hem de farklı ispatları verilerek konseptin genişletilmesi hedeflenmiştir. Sonrasında keyfi aritmetik fonksiyonlar için analitik üst sınırlar bulabilen yeni bir yöntem üzerinde çalışılmış ve bu yöntem ile asal sayı teoreminin karmaşık analize girilmeden bir ispatı verilmiştir. Yine bu yöntem kullanılarak asal indisli dizi veya aritmetik seriler üzerinde nasıl yaklaşık toplam elde edilebileceğine dair bir araştırma yapılmıştır. Asal sayıların modüler uzaydaki tekdüze dağılımından yararlanılarak bir sözde rastgele sayı üreteci (PRNG) algoritması geliştirilmiştir. Her PRNG algoritması gibi, NIST SP 800-22 test süiti ile test edilerek istatistiksel anlamda başarılı olup olmadığı araştırılmıştır. Daha sonra asal sayıları, kompozit sayıların özel bir durumu olarak düşünen bir anlayışla, belirli bir büyüklükten küçük olan kompozit sayıların adedine dair analitik yaklaşımlar üzerinde çalışılmıştır. Sonrasında bu yöntem kullanılarak birçok ispatı bulunan asal sayıların sonsuzluğunun bir başka ispatı daha verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution of prime numbers among natural numbers has been investigated both theoretically and practically. A comprehensive literature review is provided to examine how studies on prime numbers have evolved from past to present. The aim is to expand the concept by presenting both original and different proofs of this accumulated knowledge throughout history. Subsequently, a new method capable of finding analytical upper bounds for arbitrary arithmetic functions has been developed, and using this method, a proof of the prime number theorem without delving into complex analysis has been presented. This method was also used to explore how approximate sums can be obtained on sequences or arithmetic series with prime indices. A pseudo-random number generator (PRNG) algorithm was developed by utilizing the uniform distribution of prime numbers in modular space. Like every PRNG algorithm, it was tested with the NIST SP 800-22 test suite to investigate its statistical success. Furthermore, analytical approaches to the number of composite numbers smaller than a certain size were studied, viewing prime numbers as a special case of composite numbers. Finally, using this method, another proof of the infinitude of prime numbers was provided, adding to the many existing proofs.