Eko anksiyete ve iklim değişikliği umut düzeylerinin demografik değişkenler bağlamında incelenmesi
Investigation of eco anxiety and climate change hope levels in the context of demographic variables
  1. Tez No: 885262
  2. Yazar: BEYZA AĞIRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yetişkin bireylerin eko anksiyete düzeyleri ve iklim değişimine yönelik umut düzeyleri arasındaki ilişkiyi sosyal hizmet perspektifinden ele alan bu çalışmada nicel yöntem ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu 18 -61 yaş aralığındaki 514 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak '' Eko Anksiyete Ölçeği'' ile ''İklim Değişikliğinin Önlenmesine Yönelik Umut Ölçeği '' kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre katılımcıların cinsiyeti, gelir durumu, medeni durumu, eğitim düzeyi, yaşadıklar yer, iklim değişiminden maddi veya manevi olarak etkilenme ve sahip olunan çocuk sayısı ile eko anksiyete düzeyi ve iklim değişikliğinin önlenmesine yönelik umut düzeyleri yordanmıştır. Eko-Anksiyete Ölçeği“ ile ”İklim Değişikliğinin Önlenmesine Yönelik Umut Ölçeği" toplam puanları arasında Basit Doğrusal Regresyon Analizi ve Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Eko Anksiyete ölçeği ile İklim Değişikliğinin Önlenmesine Yönelik Umut Ölçeği arasında negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmüştür. Eko anksiyete düzeyi artıkça iklim değişikliğinin önlenmesine yönelik umudunun azaldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the relationship between the levels of eco-anxiety and hope towards preventing climate change among adults from a social work perspective, quantitative methods and a relational survey model were used. The research group consists of 514 individuals aged between 18 and 61. The“Eco-Anxiety Scale”and the“Hope Scale for Preventing Climate Change”were used as data collection tools. According to the findings, participants' gender, income status, marital status, education level, place of residence, material or moral impact from climate change, and number of children were predictors of eco-anxiety levels and hope levels towards preventing climate change. Simple Linear Regression Analysis and Pearson Correlation Analysis were conducted between the total scores of the“Eco-Anxiety Scale”and the“Hope Scale for Preventing Climate Change.”A statistically significant negative relationship was found between the Eco-Anxiety Scale and the Hope Scale for Preventing Climate Change. It was concluded that as the level of eco-anxiety increases, the hope towards preventing climate change decreases.