Changing practices of consumers in food consumption in an inflationary environment
Enflasyon ortamında tüketicilerin gıda tüketimi ve satın alma alışkanlıklarındaki değişiklikler
  1. Tez No: 885265
  2. Yazar: OĞUZHAN KOLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZDAMAR ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, tüketicilerin Türkiye'de yaşanılan yüksek gıda enflasyonu sonrası tüketici alışkanlıkları, duygu ve düşünceleri ve sosyal hayatlarındaki değişiklikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, tüketicilerin enflasyonist ortam sürecindeki davranış değişikliklerini enflasyon öncesi olmayan ancak bu süreç içerisinde kendi geliştirdikleri çözüm yollarını tespit etmeyi amaçlar. Tüketicilerin duygu ve düşüncelerini daha iyi anlayabilmek adına nitel araştırma yöntemi uygulanmış ve 14 yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat yapılmıştır. Sonuçların analizine göre tüketiciler enflasyonist ortamdan en az şekilde etkilenebilmek adına en uygun fiyatlı ürün arayışına geçiş yapmış, kırmızı et tüketiminden uzaklaşmış daha yüksek karbonhidratlı diyete geçmiştir. Ayrıca, bütçe yönetimi için çeşitli yollar geliştirmiş, bahçede ürün yetiştirme olanağına sahip olan tüketiciler bu tarz alternatif yöntemler uygulamaya başlamıştır. Bu süre içerisinde katılımcıların atık yönetimi bilinci artmış, atığı en aza indirecek yöntemler benimsenmiştir. Tüketicilerdeki bu davranış değişikliklerinin yanı sıra ekonomik krizden dolayı sosyalleşme sorunlarının ortaya çıktığı ve arkadaş ve aileleri ile birlikte lezzetli yemek yeme mutluluğundan uzaklaştıkları görülmüştür. Bu durumun da stres ve mutsuzluk getirdiği gözlemlenmiştir. Çalışma sonunda gıda markaları, perakendecileri ve üreticilerine atık ve israf oluşumunu engellemek için uzun raf ömürlü, doğru tonajlı ambalaj, lezzetli, yüksek proteinli ürün üretimi konusunda öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the changes in consumer habits, emotions, and social lives of consumers in Turkey following the period of high food inflation. The research seeks to identify the behavioral changes of consumers during the inflationary environment, focusing on solutions they developed which were not present before this period. To better understand consumers' emotions and thoughts, a qualitative research method was employed, conducting 14 semi-structured in-depth interviews. The analysis of the findings indicate that consumers have shifted towards seeking the most affordable products to minimize the impact of the inflationary environment, moving away from red meat consumption and transitioning to a higher carbohydrate diet. Additionally, various ways of budget management were explored, with consumers who have the opportunity to grow their own products in their gardens beginning to implement such alternative methods. Moreover, waste management awareness increased in everyone over time and methods to minimize waste were identified. Alongside these behavioral changes, socialization issues have emerged due to economic crisis, with a noted departure from the joy of eating delicious meals together with friends and family, leading to stress and unhappiness. The thesis further shares recommendations for food brands, retailers and producers regarding the production of products with longer shelf lives to avoid causing of waste, appropriately sized packaging, and delicious, high-protein products.