Deprem etkisinde betonarme binalarda hasarın oluşmasında dolgu duvarların modellenmesi ve taşıyıcı sisteme katkısı
Effect and modelling of infill walls on the behaviour of R-C buildings during earthquake
  1. Tez No: 172234
  2. Yazar: SEDA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Dolgu duvarları, hesaplarda yapısal eleman olarak göz önüne alınmamalarına karşın, hem kütleleri hem de yatay rij itlikleri nedeniyle yapının dinamik karakteristiklerini değiştirmektedirler. Bu değişim, çoğu zaman dolgu duvarlarının yatay rijitliğinin ağır basarak yapının serbest titreşim periyodunun azalması yönünde olmaktadır. Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmada, deprem etkisinde betonarme binalarda, hasarın oluşmasında dolgu duvarların modellenmesi ve taşıyıcı sisteme katkısı araştırılmaktadır. 1. Bölüm' de;daha önce yapılan, dolgu duvarların yapının yatay yükler altındaki davranışına etkisinin anlaşılmasına yönelik çalışmalar özetlenmekte ve çalışmanın amacı ortaya konulmaktadır. 2.Bölüm'de;dolgu duvarların yapılar üzerindeki etkileri, dolgu duvarların özellikleri hakkında genel bir bilgi verimekte ve dolgu duvarların eşdeğer sanal çapraz çubukla temsil edildiği bir yaklaşım önerilmektedir. 3.Bölüm'de;dolgu duvarların etküerinin belirlenmesi için ele alman B08 yapısı hakkında ve analizlerde kullanılan deprem ivme kayıtlan hakkında bilgi verilmektedir. 4.Bölüm'de;ele alınan B08 yapısının taşıyıcı sitemi ve yapıdaki taşıyıcı elemanları gerçekçi bir şekilde temsil eden, SAP 2000 yapısal analiz programında oluşturulan analiz modelleri, analizi yapılan her model için elde edilen taban kesme kuvvetleri, kat rijitlileri ve doğal titreşim periyot değerleri verilmiştir. 5.Bölüm'de;oluşturulan her model için analizler sonucunda elde edilen taban kesme, rijitlik, doğal titreşim periyodu, maksimum yer değiştirme değerleri ve dolgu duvarlı modeller için dolgu duvar taşıma yükü kaybı süreleri karşılaştırmalı olarak verilmiştir. 6.Bölüm'de;yapılan çalışmada elde edilen bilgiler ışığında değerlendirmeler yapılmış ve sonuçlara ulaşılmıştır. x
Özet (Çeviri)
SUMMARY The skeleton frames are filled in their plane by clay brick masonry walls to meet the architectural and functional requirements like partitioning. In such situations, the combinations of frames and filler walls forms a composite structural system called infilled frames. The infilled frames are not often considered as structural elements but they tend to interact with the bounding frame when the structure is subjected to lateral loadings. This interaction has a considerable effect on the overall seismic response of the structure. Designers usually neclect the structural contribution of the infill to avoid complexity in analysis, feeling that such an omission is on the safe side. Because the infill walls which are made of brittle material are broken and losing their lateral strength during early stages of an earthquake. The infill influence the dynamic characteristics like fundamental period and mode shape of the structure. The stiffness of infill decreases the fundamental period. To sum up, the infill basically affects the stiffness, strength, shear distribution, rigidity and dynamic characteristics of the main structure. The influence of the infill on these characteristics depends on the number of frames that are infilled and the location of the infill in structure. As a conclusion, in this study, an attempt has been made to define modelling of infill walls and the influence of infill walls during the earhquake. For that purpose the R-C building structure which was damaged during August 17, 1999 Kocaeli Earthquake, is analyzed for four situations. The program so called SAP 2000 is utilized in these analysis.The infilled frames are investigated under different acceleration-time histories recorded during the Kocaeli and Düzce Earthquakes. xi