COVİD-19 enfeksiyonu geçirmiş ve farklı aşı uygulamasına sahip olgularda immün kompleks oluşumunun araştırılması
Investigation of immune complex formation in cases with COVID-19 infection and different vaccine applications
- Tez No: 885285
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ KOCAZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Amaç: COVID-19 enfeksiyonu sonrası pek çok tip III aşırı duyarlılık reaksiyonları ile ilişkilendirilen olgu bildirilmiştir. Bundan dolayı COVID-19 aşıları sonrası da tip III aşırı duyarlılık reaksiyonlarının tetiklenme olasılığı tartışılmaya başlanmıştır. Çalışmamızda COVID-19 ve/veya aşılamaları ile tip III aşırı duyarlılık reaksiyonları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Yöntem: Aşısız, Farklı aşı uygulamalarına sahip ve COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş olgulardan, ayrıca farklı aşı uygulamalarına sahip ve COVID-19 geçirmemiş olan toplam 135 olgunun 7-14 gün içerisinde serum örnekleri toplandı. Toplanan serum örneklerinde PEG ile çöktürme yöntemi ile immün kompleks varlığı kalitatif olarak, SARS-CoV-2 Spike RBD/SARS-CoV-2 IgG/ C3a/C5a/IL-6 ELISA yöntemi ile kantitatif olarak, ANCA IIFA yöntemiyle semikantitatif olarak, WBC/nötrofil/trombosit Coulter prensibine göre hematolojik analizör ile kantitatif olarak araştırılmıştır. xxi Bulgular: COVID-19 geçirmiş olgularda klinik seyre göre semptomatik ve asemptomatik gruplar arasında immün kompleks varlığı yönünden anlamlı fark saptanamamıştır. Farklı aşı uygulamalarına sahip ve COVID-19 geçirmiş olgularda aşı rejimine göre heterolog aşı olan grupta anlamlı derecede yüksek immün kompleks varlığı saptanmıştır (p=0,042). Farklı aşı uygulamalarına sahip ve COVID-19 geçirmiş olgularda ≤3 ve >3 doz aşı grupları arasında immün kompleks varlığı yönünden anlamlı fark saptanamamıştır. COVID-19 geçirmiş olgular farklı aşı uygulama tipine göre karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanamamış olmasına karşın 4 (%26,7) pozitif olgu ile 2CV+2BNT grubunda en yüksek immün kompleks varlığı saptanmıştır. İmmün kompleks varlığı yaş ve cinsiyet temelli incelendiğinde anlamlı farklılık saptanamamıştır. Diğer parametrelerimizde immün kompleks pozitif olgularda olgu sayısının azlığına bağlı olarak istatistiki hesaplamalar yapılamamıştır. Ancak tüm olgularda immün kompleks varlığı temelinde yapılan çoklu analiz sonucunda WBC ve nötrofil ortalama düzeyleri ileri derecede anlamlı saptanmıştır (sırasıyla p=0,003, p=0,013 ve WBC/OR: 5,880, Nötrofil/OR: 2,655). Sonuç: Verilerimiz COVID-19 ve/veya aşılamalar sonrası immün kompleks gelişebileceğini ve ilintili bu patofizyolojik süreçte bazı immün moleküllerin düzeyinin de artabileceğini akla getirmektedir. Bunun yanında az sayıda olgu da saptansa da artan aşı dozajlarının da bu süreçte proaktif rolünün olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Many case reports have linked post-COVID-19 infection with type III hypersensitivity reactions. Consequently, there has been a discussion about the potential triggering of type III hypersensitivity reactions following COVID-19 vaccinations. In our study, we aim to investigate the relationship between COVID-19 and/or its vaccinations and type III hypersensitivity reactions. Methods: We collected serum samples from 135 subjects within 7-14 days. The subjects included unvaccinated individuals, those with different vaccination statuses, those who had recovered from COVID-19, and subjects with varying vaccination statuses who had not contracted COVID-19. We used the PEG precipitation method to qualitatively assess the presence of immune complexes in the collected serum samples. For quantitative analysis, we used the ELISA method to measure SARS-CoV-2 Spike RBD/SARS-CoV-2 IgG, C3a, C5a, and IL-6, and the IFA method for ANCA. Hematological analysis for WBC, neutrophils, and platelets was conducted using a Coulter principle-based hematology analyzer. xxiii Results: No significant difference in the presence of immune complexes was observed between symptomatic and asymptomatic groups based on the clinical course in individuals who had recovered from COVID-19. However, in individuals with different vaccination statuses who had recovered from COVID-19, a significantly higher presence of immune complexes was found in the heterologous vaccine group (p=0.042). There was no significant difference in the presence of immune complexes between the groups that received ≤3 doses and >3 doses among individuals with different vaccination statuses who had recovered from COVID-19. Although no significant difference was found when comparing individuals who had recovered from COVID-19 based on different types of vaccination, the highest presence of immune complexes was observed in the 2CV+2BNT group with 4 (26.7%) positive cases. No significant differences were found in the presence of immune complexes based on age and gender. Due to the small number of immune complex-positive cases in our other parameters, we were unable to perform statistical calculations. However, a multivariate analysis based on the presence of immune complexes in all subjects revealed that the mean levels of WBC and neutrophils were highly significant (p=0.003 and p=0.013, respectively, with WBC/OR: 5.880 and Neutrophil/OR: 2.655). Conclusions: Our findings indicate that immune complexes may develope after COVID-19 infection and/or vaccination. This may lead to an increase in certain immune molecules as part of the associated pathophysiological process. Furthermore, although only observed in a small number of cases, our results suggest that higher vaccine dosages may also have a proactive role in this process.