COVID-19 döneminde gelişen glomerüler patolojilerin incelenmesi: Retrospektif tek merkez deneyimi
Investigation of glomerular pathologies developing during the COVID-19 period: Retrospective single centre experience
- Tez No: 852480
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) tüm dünyada insandan insana yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi ilan edilmiştir. Ardından aşı çalışmaları yapılmış ve pandemi ile mücadelede başarılı olunmuştur. Ancak yapılan çalışmalarda COVID-19 enfeksiyonunun glomerüler böbrek hastalığı sıklığını artırdığı ve hatta olgu raporlarını içeren yayınlar sonucu aşıların da glomerülonefritlerin sıklıklarında artışa neden olduğu endişesi doğmuştur. Bu çalışmada COVID-19 enfeksiyonu ve aşılarının glomerülonefrit sıklıkları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Merkezimizde 01.01.2018-01.08.2022 tarihleri arasında yapılan 1200 adet renal biyopsi tarandı ve primer glomerülonefrit tanısı alan 331 hasta çalışmaya dahil edildi. COVID-19 enfeksiyonunun ve aşının etkisini retrospektif olarak değerlendirebilmek amacıyla olgular, 01.01.2018-10.03.2020 (COVID-19 öncesi dönem), 11.03.2020-12.01.2021 (COVID-19 aşı öncesi dönem), 13.01.2021-01.08.2022 (COVID-19 aşı dönemi) tarihleri arasındakiler olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm olgular için kullanılan aşı tipleri (Sinovac, Biontech, Sinovac+Biontech), demografik ve laboratuvar verileri ile patoloji sonuçları kaydedildi. Bulgular: On farklı glomerülonefrit tipleri açısından 3 dönem kıyaslandığında aralarında istatistiksel olarak herhangi bir fark olmadığı saptandı (p değeri=0,595). COVID-19 döneminde enfeksiyonun glomerülonefrit sıklıkları ile ilişkisi 160 hastada incelendiğinde 18 (%11,75) hasta COVID-19 geçirmiş, 142 (%88,75) hasta ise geçirmemişti. COVID-19 enfeksiyonu ile glomerülonefrit sıklıkları açısından bir ilişki saptanmadı (p değeri=0,488). Aşı döneminde böbrek biyopsisi sonucuna göre 114 hastadan aşı olan 82 hasta (%71,9) ile aşı olmayan 32 hastanın (%28,1) patolojik böbrek tanıları karşılaştırıldığında, aşının özellikle herhangi bir glomerülonefrit sıklığını artırdığına dair bir sonuç saptanmadı (p değeri=0,303). Aşı uygulanmış olan 82 olgu, kullanılan aşı tiplerine göre incelendiğinde; yalnızca Sinovac aşısı olan hasta sayısı 20 (%24,4), yalnızca Biontech aşısı olan hasta sayısı 43 (%52,4), hem Sinovac hem Biontech aşısı olan hasta sayısı 19 (%23,2) olarak kaydedildi ve uygulanan aşı tipi ile patolojik böbrek tanılarının sıklıkları arasında anlamlı bir ilişki gözlenmedi. (p değeri=0,143) Sonuç: COVID-19 enfeksiyonunun ve yapılan aşıların yan etkilerine dair çalışmalar giderek artsa da bizim çalışmamızda enfeksiyon ve aşıların glomerülonefrit sıklıkları ile ilişkisi saptanmamıştır. COVID-19 enfeksiyonu ve aşılar ile glomerülonefrit ilişkisine dair daha fazla çalışmaya ve daha fazla veriye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronavirus Disease (COVID-19) is an infectious disease that spreads from person to person all over the world. On 11 March 2020, a pandemic was declared by the World Health Organization (WHO). Afterwards, vaccination studies were carried out and the fight against the pandemic was successful. However, studies have shown that COVID-19 infection increases the frequency of glomerular kidney disease and even case reports have raised concerns that vaccines also cause an increase in the frequency of glomerulonephritis. In this study, we aimed to investigate the relationship between COVID-19 infection and vaccines and the frequency of glomerulonephritis. Materials and Methods: In our centre, 1200 renal biopsies performed between 01.01.2018-01.08.2022 were screened and 331 patients diagnosed with primary glomerulonephritis were included in the study. In order to retrospectively evaluate the effect of COVID-19 infection and vaccine, the cases were divided into 3 groups as those between 01.01.2018-10.03.2020 (pre-COVID-19 period), 11.03.2020-12.01.2021 (pre-COVID-19 vaccine period), 13.01.2021-01.08.2022 (COVID-19 vaccine period). The vaccine types (Sinovac, Biontech, Sinovac+Biontech), demographic and laboratory data and pathology results were recorded for all cases. Results: When the 3 periods were compared in terms of ten different glomerulonephritis types, there was no statistical difference between them (p value=0.595). When the relationship of infection with the frequency of glomerulonephritis in the COVID-19 period was analysed in 160 patients, 18 (11.75%) patients had COVID-19 and 142 (88.75%) patients had not. No association was found between COVID-19 infection and the frequency of glomerulonephritis (p value=0.488). When the pathological kidney diagnoses of 82 patients (71.9%) who were vaccinated and 32 patients (28.1%) who were not vaccinated among 114 patients according to the results of renal biopsy during the vaccination period were compared, it was not found that the vaccine increased the frequency of any glomerulonephritis in particular (p value=0.303). When the 82 vaccinated patients were analysed according to the type of vaccine used, the number of patients who received only Sinovac vaccine was 20 (24.4%), the number of patients who received only Biontech vaccine was 43 (52.4%), the number of patients who received both Sinovac and Biontech vaccines was 19 (23.2%), and no significant relationship was observed between the type of vaccine administered and the frequency of pathological renal diagnoses (p value=0.143). Conclusion: Although studies on the side effects of COVID-19 infection and vaccines are gradually increasing, the relationship between infection and vaccines and the frequency of glomerulonephritis was not found in our study. More studies and more data on the relationship between COVID-19 infection and vaccines and glomerulonephritis are needed.