Serebral Palsili bireylere yönelik yapılan sosyal sorumluluk projesi'nin yaşam kalitesine etkisi: Karma yöntem araştırması
The effect of social responsibility project for individuals with Cerebral Palsy on quality of life: Mixed method research
- Tez No: 885286
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE RESA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Physiotherapy and Rehabilitation, Psychology, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engellilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Serebral Palsi (SP) doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında çeşitli sebeplere bağlı olarak olgunlaşmamış beyinde meydana gelen, ikincil problemlere neden olan ve tüm yaşamı etkileyen çoklu engellilik durumudur. Süper Palsi Projesi SP'li bireylerin günlük yaşamda sosyal hayata katılım noktasında yaşadıkları ciddi limitasyon sebebiyle ortaya çıkmış, üniversite gönüllüsü bireyler ve ve SP'li bireyleri bir araya getirip arkadaş olmalarına katkıda bulunarak, SP'li bireylerin katılımlarını arttırabilmek noktasında başlatılmış olan bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu çalışmanın amacı ise; Süper Palsi Projesi'nin projeye dahil olan SP'li bireyler, aileleri ve üniversite gönüllüsü bireylerin yaşam kalitesine katkısının değerlendirilmesidir. Karma yöntemin kullanıldığı bu araştırmada; Süper Palsi Projesi'ne katılım sağlayan SP'li bireyler, aileleri ve üniversite gönüllüsü bireyler amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formları ve yaşam kalitesini değerlendiren Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması gerçekleştirilmiş olan Warwick Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formalarıyla gerçekleştirilen görüşmeler online ortamda gerçekleştirilmiştir ve elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy (CP) is a multiple disability condition that occurs in the immature brain due to various reasons before, during and after birth, causing secondary problems and affecting the whole life. The Super Palsy Project is a social responsibility project that has emerged due to the serious limitations experienced by individuals with CP at the point of participation in social life in daily life, and has been initiated to increase the participation of individuals with CP by bringing together university volunteers and individuals with CP and making them become friends. The aim of this study is to evaluate the contribution of the Super Palsy Project to the quality of life of individuals with CP, their families and university volunteers. In this mixed method study, individuals with CP, their families and university volunteers who participated in the Super Palsy Project were selected using purposive sampling method. Semi-structured interview forms and a scale evaluating the quality of life, for which Turkish validity and reliability studies were conducted, were used as data collection tools. The interviews conducted with the semi-structured interview forms were conducted online and the data obtained were analysed using the content analysis method.