Serebral palsili çocukların bakımı ile ilgilenen aile üyelerinin ilk yardım bilgi düzeylerinin belirlenmesi: Yalova örneği
Determining the first aid knowledge levels of family members involved in the care of children with cerebral palsy: Yalova case
- Tez No: 861306
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, İlk ve Acil Yardım, Social Work, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Serebral Palsi'li (SP) çocukların kasılmaları ve istem dışı hareketleri nedeniyle sağlık sorunlarıyla karşılaşmaları, kazalara ve yaralanmalara maruz kalmaları daha olasıdır. Bu nedenle diğer bireylere göre daha fazla ilk yardıma ihtiyaç duyarlar. Bu çalışmada SP'li çocukların bakımında görev alan aile üyelerinin ilk yardım bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve ilk yardım bilgi düzeylerinin güçlendirilmesine yönelik çalışmaların planlanması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmaya Yalova'da ikamet eden ve SP'li çocukların bakımı ile ilgilenen 100 aile üyesi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada demografik bilgilerin, ilk yardım konusundaki bilgi ve tutumların ve araştırmacı tarafından hazırlanan 25 sorudan oluşan temel ilk yardım uygulamalarına ilişkin bilgi düzeyini ölçmeye yönelik soruların yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Anket uygulaması Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneğinden alınan iletişim bilgileri doğrultusunda telefonla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Science) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak Serebral Palsi'li çocukların bakımı ile ilgilenen aile üyelerine eğitimlerin etkinliği açısından hem teorik hem de uygulamalı olarak ilk yardım eğitimi verilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonunda ihtiyacı olan bireylere gönüllü olmaları halinde temel ilk yardım eğitimi verilmesi planlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Children with cerebral palsy (CP) are more likely to encounter health problems and be exposed to accidents and injuries due to their convulsions and involuntary movements. For this reason, they need more first aid than other individuals. This study aimed to determine the first aid knowledge levels of family members involved in the care of children with CP and to plan studies to strengthen their first aid knowledge levels. To achieve this goal, the survey method, one of the quantitative research methods, was used. 100 family members living in Yalova and caring for children with CP participated voluntarily in this research. A survey form was used in the research, which included demographic information, knowledge and attitudes about first aid, and questions to measure the level of knowledge about basic first aid practices, consisting of 25 questions prepared by the researcher. The survey was carried out by phone in line with the contact information received from“Yalova Yeni Yaşam Disabled People Association”. The data obtained as a result of the research was analyzed using the SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Science) package program. As a result, it has been determined that family members who care for children with CP should be given both theoretical and practical first aid training in terms of the effectiveness of the training. At the end of this study, it will be planned to provide basic first aid training to individuals in need if they volunteer.