Kronik hepatit B ve C hastalarında interferon-alfa tedavisinin hematolojik yan etkileri
Hematologic side effects of interferon-alfa therapy in chronic hepatitis B and C patients
  1. Tez No: 88529
  2. Yazar: GÜRBÜZ PERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Gastroenterology, Hematology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET HBV ve HCV tüm dünyada kronik hepatit, siroz ve HSK'nin en önemli nedenlerinden biridir. KHB ve KHC hastalarının tedavisinde sıklıkla kullanılan İFN'nin yan etkilerinden biri de hematolojik sistem üzerine olan etkisi ile ortaya çıkan anemi, lökopeni ve trombositopenilerdir. Biz de çalışmamızda interferonların hematolojik yan etkilerini araştırdık. Bu amaçla İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Hepatoloji Bilim Dalı Kronik Hepatit polikliniğinde KHB veya KHC tanısı ile İFN tedavisi gören 86 hasta retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 4-6 ay interferon tedavisi gören ve ilk ay haftalık daha sonra aylık hematokrit, lökosit ve trombosit değerleri bakılan 86 hasta alındı. Bunlardan 30'u (%35) kadın, 56'sı (%65) erkek idi. Hastaların ortanca yaşı 38 (sınırlar: 8-70) olarak bulundu ve bunların 67'si (%78) £50 yaş, 19'u (%22) >50 yaş idi. Çalışmaya alınanların 51 'i (%59) KHB'li, 35'i (%41) KHC'Ii, 45'i (%69) histopatolojik olarak hafıf-orta fibrozisli, 20'si (%31) ileri fibrozisli idi. Bu hastalardan KHB olanlar 9-10 MU, KHC olanlar 3-5 MU İFN, haftada 3 gün, 4-6 ay süreyle almıştı. Tedavi sırasında birinci ay haftalık daha sonra aylık kan sayımı takipleri ile izlenmişti. Bu hastalar tedavi öncesi değerler ve tedavi esnasında saptanan en düşük değerler esas alınarak irdelendi. Bu irdeleme hem genel olarak, hem de gruplar arası karşılaştırmalı olarak yapıldı. İFN tedavisi ile hematokrit, lökosit ve trombosit değerlerinin anlamlı olarak düştüğü görüldü ve bu düşmeler tüm gruplarda (kadın, erkek, KHB, KHC, £50, >50, hafıf-orta fibrozisli, ileri fibrozisli ) her üç parametrede de ( hematokrit, lökosit, trombosit ) çok ileri düzeyde anlamlı (eşli t testi, p< 0,001) idi. Çalışmamızda 6 hastada (%7) hematokrit >%20 düştü. İFN tedavisine başlarken lökopeni ve trombositopenisi olmayan 64 hastanın 38'inde (%59) en az bir hematolojik yan etki (hematokritte £%20 düşme, lökopeni gelişmesi, trombositopeni gelişmesi) gözlemledik. Hastaların 4'ünde (%5) hematolojik yan etkiler nedeniyle doz azaltımı ya da İFN tedavisinin kesilmesi gerekti. 55Maksimal düşmeler yüzde olarak da hesaplandı. Hematocrit %9±6, lökosit %33±17 ve trombosit ise %31±17 oranlarında ortalama düşüş gösterdi (Grafik 1). Bu düşüşlerin kadın ile erkek, B tipi ile C tipi, 50 yaş ve altı ile 50 yaş üstü, hafıf-orta fıbrozis ile ileri fibrozis arasında yapılan karşılaştırılmaları ise her üç parametre (Hematokrit, lökosit, trombosit ) açısından da istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (eşli t testi, p> 0,05) (Grafik 2-13). Ayrıca İFN tedavisinden önce lökopenik (0,05 ) (Grafik 14). Bununla birlikte trombositopenik olanlarda düşüş yüzdesi daha az oldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hepatit B virus (HBV) and hepatit C virus (HCV) are the most important causes of chronic hepatitis, cirrhosis and hepatocellular carcinoma all over the world. Interferon-a (IFN) is the most effective therapatic agent in the treatment of chronic hepatitis B (CHB) and C (CHC), but it has hematologic side effects like anemia, leukopenia and thrombocytopenia. In this study, we investigated the hematologic side effects of IFN therapy in 86 patients with CHB (59%) or CHC (41%) receiving IFN retrospectively. 56 (65%) of patients were male. The median age was 38 years (range: 8-70). We found statistically significant decreases in hematocrite, leukocyte and thrombocyte values with IFN therapy in all of the patient groups (female-male, CHB- CHC, ^50 years->50 years and mild-moderate fibrosis-severe fibrosis) (paired t test, p0,05). Generally in all the patients the maximum decreases as percentages are in the hematocrite, leukocyte and thrombocyte values were as follows (9±6%, 33±17%, 31 ±17%). There was also no statistically significant difference between the patients who were thrombocytopenic before therapy and were not (27±19% and 32±16) (paired t test, p>0,05).