Do Not Resuscitation kurallarının gelişimi ve karşılaşılan etik ikilemler
Development of Do Not Resuscitation rules and ethical dilemmas encountered
  1. Tez No: 885301
  2. Yazar: DEMET AKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Do Not Resuscitation Kurallarının Gelişimi ve Karşılaşılan Etik İkilemler Amaç: YBÜ (Yoğun Bakım Ünitesi)'de görev yapan anestezi uzmanları, anestezi asistanlarının DNR (Do Not Resuscitation) kurallarının gelişimi ve karşılaşılan etik ikilemler hakkındaki bilgilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Materyal Metod: Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı araştırma türünde planlanmıştır. Araştırma, araştırmacı ve etik uzmanları tarafından hazırlanan 18 soruluk anket formu ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Hekimleri ile yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Araştırma MEAH (Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi)'da çalışan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Hekimlerinin görüşleri alınarak DNR uygulamasının içerebileceği etik ikilemler, Türkiye'deki yasal düzenlemeler ve etik açıdan yaşanan sorunlara çözüm önerileri sunacaktır. Çalışmada evrenin tamamına (20 kişi) ulaşılmaya çalışılmıştır. İstatistik analizlerde Pearson ki-kare testi ve Fisher'in kesin ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Development of Do Not Resuscitation Rules and Ethical Dilemmas Encountered Aim: This study was conducted to determine the knowledge of anesthesiologists and anesthesia assistants working in the ICU (Intensive Care Unit) about the development of DNR (Do Not Resuscitation) rules and the ethical dilemmas encountered. Material Method: The study was planned as a cross-sectional and descriptive research type. The research was conducted by face-to-face interviews with Anesthesiology and Reanimation Physicians with an 18-question survey form prepared by researcher and ethicists. The research will take the opinions of Anesthesiology and Reanimation Physicians working at MEAH (Malatya Training and Research Hospital) and offer solutions to ethical dilemmas that DNR practice may involve, legal regulations in Turkey and ethical problems. In the study, an attempt was made to reach the entire population (20 people). Pearson chi-square test and Fisher's exact chi-square test were used in statistical analyses. In the statistical analysis applied, a p value of