Lise düzeyindeki öğrenciler ve ebeveynlerin kronotipi ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişki
The relationship between chronotype and nutritional habits of high school students and parents
- Tez No: 885350
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Biruni Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, sirkadiyen ritimlerin ve kronotiplerin adölesanların ve ebeveynlerin beslenme alışkanlıkları üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden 134 lise düzeyinde adölesan ve 134 ebeveyn ile tamamlanmıştır. Araştırmada bireylerin tanımlayıcı özellikleri, beslenme alışkanlıkları sorgulanmış, bireylerin kronotiplerini belirlemek amacıyla yetişkinlere - Sabahçıl- Akşamcıl Anketi (MEQ), adölesanlara Çocuklarda Kronotip Ölçeği (CCQ), besin tüketim takibini gerçekleştirebilmek için Yarı Kantitatif Besin Tüketim Sıklığı ve Besin Tüketim Kaydı Formu uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucu, adölesanların %7,5'i sabahçıl, %52,2'si ara tip ve %40,3'ü akşamcıldır. Ebeveynlerin %39,5'i sabahçıl, %50'si ara tip ve %10,4'ü akşamcıldır. Bu çalışmada adölesanların ve ebeveynlerin çoğunluğunun ara tipte olduğu saptanmıştır. Adölesanlar ve ebeveynlerin kronotip ile BKİ'leri arasında ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of circadian rhythms and chronotypes on the eating habits of adolescents and parents. The study was completed with 134 high school adolescents and 134 parents who agreed to participate. In the research, descriptive characteristics and nutritional habits of individuals were questioned, and in order to determine the chronotypes of individuals, the Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ) was applied to adults, the Children's Chronotype Questionnaire (CCQ) was applied to adolescents, and the Semi-Quantitative Food Consumption Frequency and Food Consumption Record Form were applied to monitor food consumption. As a result of the analysis of the data, 7.5% of the adolescents are morningness, 52.2% are intermediate type and 40.3% are eveningness. 39.5% of the parents are morningness, 50% are intermediate type and 10.4% are eveningness. In this study, it was found that the majority of adolescents and parents were of the intermediate type. No relationship was found between chronotype and BMI of adolescents and parents.