Kültürel eksende ebeveynlerin ve öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları ile okula aidiyet duyguları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between parents' and students' attitudes towards physical education and their sense of school belonging in a cultural context
  1. Tez No: 960421
  2. Yazar: EMRE CANER YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Bu çalışmada kültürel açıdan farklı iki ülkede bulunan Türkiye/Artvin iline bağlı ilçelerdeki ortaokul ve lise düzeyindeki okullar ile yurt dışında bulunan Türk okullarında eğitim gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin, beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları, okula aidiyet duyguları ve ebeveynlerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Yapılan araştırmada nicel araştırma tekniği ve betimsel yöntemlerden ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmaya katılan katılımcılar kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve 1101 ortaokul-lise öğrencisi ile 1861 ebeveyne ölçek uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between the attitudes of students in middle and high schools located in districts of Artvin, Turkey, and Turkish students attending schools abroad towards physical education and sports classes, their sense of school belonging, and the attitudes of parents towards physical education and sports classes. The research focuses on cultural differences between the two settings. Materials and Methods: A quantitative research technique and descriptive methods, specifically the relational survey design, were employed in this study. Participants were selected using convenience sampling, and scale applications were administered to 1,101 middle and high school students and 1,861 parents.