Gelişimsel dil bozukluğu olan ve tipik dil gelişimi gösteren okul öncesi çocukların duygu-durum eşleme becerileri ile pragmatik dil becerilerine yönelik performanslarının incelenmesi
An examination of emotion-state matching skills and pragmatic language skills in preschool children with developmental language disorder and typically developing language development
- Tez No: 885351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Language and Speech Therapy, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gelişimsel dil bozukluğu (GDB) dilin öğrenilmesini, ifade edilmesini ve anlaşılmasını etkileyen nörogelişimsel bir bozukluktur. GDB tanılı olan çocukların pragmatik dil becerilerinde zorlanması, akran ilişkilerinde zorluklara, davranışsal problemlere veya sosyal-duygusal gelişim alanında yetersizliklere sebep olabilir. Çalışmada GDB tanılı olan çocuklar ve tipik dil gelişimi (TDG) gösteren çocukların duygu düzenleme becerileri ve pragmatik dil becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 60-72 aylık GDB tanılı olan 17 ve TDG gösteren 26 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların ebeveynlerinden Katılımcı Bilgi Formu ile demografik bilgiler alınmıştır. Veriler Okul Öncesi Duygu Düzenleme Ölçeği ve Pragmatik Dil Becerileri Envanteri Türkçe Versiyonu (PDBE-TV) kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. IBM SPSS 27.0 Windows paket programı kullanılarak elde edilen nicel bulgularda GDB tanılı olan çocukların TDG gösteren çocuklara kıyasla duygu düzenleme (p=.000) ve pragmatik dil becerilerindeki (p=.000) performanslarının daha düşük olduğu bulunmuştur. GDB tanılı grubun duygu düzenleme ve pragmatik dil becerileri arasında (r=-,083; p=.753) ve TDG gösteren grubun duygu düzenleme ve pragmatik dil becerileri arasında (r=,081; p=.694) anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çalışmanın sonucunda GDB tanılı olanların TDG gösterenlere göre duygu düzenleme ve pragmatik dil becerilerinde daha fazla zorlandıkları bulunmuştur. Katılımcı gruplarının duygu düzenleme becerileri ve pragmatik dil becerileri arasındaki ilişki anlamlı değildir. İleride yapılacak çalışmalarda daha geniş bir örneklem grubu ile daha genellenebilir sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Developmental language disorder (DLD) is a neurodevelopmental disorder that affects the learning, expression and understanding of language. Children diagnosed with DLD may experience difficulties in pragmatic language skills, which can lead to challenges in peer relationships, behavioral problems, or deficiencies in social-emotional development. The aim of this study was to examine the relationship between emotion regulation skills and pragmatic language skills in children with DLD and those with typical language development (TLD). The study included 17 children with DLD and 26 children with TLD, aged 60-72 months. Demographic information was collected from the parents of the children using a Participant Information Form. Data were collected face-to-face using the Preschool Emotion Regulation Scale (Okul Öncesi Duygu Düzenleme Ölçeği) and the Turkish Version of the Pragmatic Language Skills Inventory (PLSI). Quantitative findings analyzed using IBM SPSS 27.0 revealed that children with DLD performed significantly worse than those with TLD in both emotion regulation (p=.000) and pragmatic language skills (p=.000). No significant relationship was found between the emotion regulation and pragmatic language skills for the DLD group (r=-.083; p=.753) and for the TLD group (r=.081; p=.694). The results indicate that children with DLD face greater challenges in emotion regulation and pragmatic language skills compared to children with TLD. Additionally, there is no significant relationship between emotion regulation skills and pragmatic language skills within the participant groups. Future studies with larger sample sizes could provide more generalizable results.