Özel okullara giden lise düzeyindeki ergenlerin, akademik başarıları ile algıladıkları anne-baba tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Parental factors effecting the adolescents' academic achievement in Turkish culture
- Tez No: 217679
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCELLA ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalısmanın temel amacını; lise düzeyindeki ergenlerin, okul basarılarına etki eden, ailesel faktörlerin incelenmesi olusturmustur. Çalısmada, stanbul'daki üç ayrı özel okulda ögrenim gören; lise I, II ve III. sınıflarda okumakta olan, toplam 223 ergen yer almıstır. Verilerin toplanmasında, ögrenci ve ailelerini tanımak amacıyla, ?Kisisel Bilgi Formu?, ?Anne-Baba Tutum Ölçegi?, ?Aile Sorunlarını Degerlendirme Ölçegi? ve ?Ebeveynlerin Evlilik Tatminleri Ölçegi? kullanılmıs; kendileri ve anne-babaları hakkındaki tüm veri ergenlerden alınmıstır. Çalısmanın bulgularına göre; kız ögrenciler, erkek ögrencilerden dersleri konusunda daha basarılı bulunmus olup, ögrencilerin basarı durumları, anne-babalarının evli olup olmamalarına göre degismemistir. Anne-babanın çalısma ya da egitim durumları, çocuklarının akademik basarı düzeylerini etkilememis, ancak her ikisinin de artan yası, çocuklarının ders basarısı ile, pozitif yönde korelasyon içinde bulunmustur. Diger taraftan arastırma sonuçlarına göre, gerek annenin, gerekse babanın demokratik tutumunun, çocugun yüksek akademik basarısı ile iliskisi saptanmıstır. Tutum, boyutlarına göre degerlendirildiginde ise, annebabanın sagladıgı psikolojik özerklik boyutunun, hem kız hem de erkek ögrencilerin okul basarılarına katkı sagladıgı bulunmus olup, buna ek olarak annelerin kabul/ilgi boyutunda aldıkları yüksek puanların, erkek degil ama kızların ders basarıları ile iliskili oldugu saptanmıstır. Diger taraftan ergenlerin algıladıkları, ebeveynlerinin evlilik tatminleri ve aile sorunları ise, derslerini etkilememistir. Sonuç olarak; anne-babaların çocuklarına karsı sergiledikleri tutum ve davranısların önemi, bir kez daha bu çalısma ile ortaya konmustur. Ayrıca arastırmadan elde edilen bulgular, diger arastırma bulguları çerçevesinde tartısılmıs, ileride yapılacak benzer amaçlı çalısmalar için de faydalı olacagı düsünülen öneriler sunulmustur.
Özet (Çeviri)
The major aim of this study was to investigate the parental factors effecting the adolescents? academic achievement in Turkish culture. A sample of 223 high school students, in 9, 10 and 11th grades, attending three different private schools in stanbul were included in the study. ?Personal Information Form?, ?Authoritativeness Measure? (for mothers and fathers separetly), ?Parental-Marital Satisfaction Scale? and ?Scale of Family Problems Assessment? were applied in the survey to gather data. The source of all the information was the adolescents. The results of the study indicated that, girls were more successful than boys and ?success? did not differ as a function of the structure of the family (intact or not). No mediating effects of parents? education level and employment were found for academic achievement. However interestingly ages of the mothers and the fathers were positively correlated with the adolescents? achievement. Authoritativeness of the mother and the father predicted student?s school performance as expexcted. The results also indicated that psychological autonomy granted by both parents, was correlated with higher grades for both boys and girls in school. In addition to this maternal acceptance/involvemet also predicted the girls? achievement but not the boys?. On the other hand, parental-marital satisfaction and family problems, as perceived by the adolescents, did not have any mediating effects, in respect to school performance. As a result, the importance of parent-child relationships, was shown once more by this study. Ultimately the findings were discussed in the context of literature and suggestions were made for related further research.