İstanbul'un menekşe sahili sedimentlerinin sedimantolojik özellikleri ve mikroplastik kirliliğin araştırılması
Investigation of sedimentological properties and microplastic pollution of menekşe beach sediments in İstanbul
  1. Tez No: 885358
  2. Yazar: YENER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı'nda Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; Menekşe Plajı sedimentlerinin sedimentolojik ve jeokimyasal özellikleri belirlenerek, mikroplastiklerin dağılımı, şekli, rengi, boyutu ve kaynakları araştırılmıştır. Bu amaçla örneklerde tane büyüklüğü, toplam organik karbon (TOK), toplam inorganik karbon (TIK), mineralojik ve mikroskobik analizler (stereo ve floresan mikroskop) yapılmıştır. Menekşe plajı örnekleri çoğunlukla orta kum ve kaba kum boyutlu sediman çökellerinden oluşmuştur. Örneklerin TOK ve TİK içerikleri sırasıyla %1,53 - %3,55 ve %5,75 - %34,75 aralığında değişmektedir. Yüksek organik karbon değerlerinin kaynağını bitki ve mikroplastikler oluştururken, TİK kaynağını büyük ölçüde kavkı ve kavkı kırıntıları düşük ölçüde kalsiyum içeren kireçtaşı kalıntıları oluşturmaktadır. Çalışma alanındaki mikroplastiklerin adet/5 g kuru/ağırlık cinsinden miktarları (parantez içinde) M3 (53), M4 (1252), M7 (25), M8 (339), M11 (38), M12 (127), M13 (85) , M14 (67), M16 (147), M17 (190), M20 (388), M21 (286), M24 (46), M25 (119), M28 (75), M29 (156), M32 (43) , M33 (69), M36 (54), M37 (353) olarak bulunmuştur. Mikroplastiklerin toplam sayıları 782.400adet/kg olup, en fazla M4 (250.400) ve en düşük M7 (5.000) nolu istasyonda tespit edilmiştir. Mikroplastikler genelde parçacık ve ipliksi plastiklerden oluştuğu, parçacık MP sayısının 706.600 adet/kg, ipliksi MP sayısının 75.800 adet/kg olduğu belirlenmiştir. MP'nin tane büyüklüğüne göre yüzdesel dağılımları yüksek değerden düşük değere doğru; 3. Grup (%46,10) > 2. Grup =1. Grup (%26,95) olarak belirlenmiştir. Menekşe Plajında mikroplastiğin ana kaynakları; plaj ve kıyı alanının kullanımı sırasında gelişi güzel bırakılan plastik atıklar, oyun amaçlı kullanılan balonlar, rüzgarlarla taşınan mikroplastikler ve Marmara Denizi'nden dalgalar aracılığıyla kıyı ortamına iletilen denizel plastiklerdir.
Özet (Çeviri)
This study which was prepared as a Msc. thesis in the Department of Marine Geology and Geophysics at Institute of Marine Sciences and Management of Istanbul University. In this study, sedimentological and geochemical properties of Menekşe Beach sediments were investigated to determine the distribution, shape, color, size, and sources of microplastics. For this purpose, several methods such as grain size, total organic carbon (TOC), total inorganic carbon (TIC), mineralogical analysis, and microscope analysis (stereo and fluorescent microscope) were used. Menekşe beach samples mostly consist of medium sand and coarse sand sized sediment deposits. TOC and TIC contents of the samples ranged between 1.53% - 3.55% and 5.75% - 34.75%, respectively. The high TOC in Menekşe Beach sediments comes from decaying natural organic matter as well as microplastic sources, while high TIC consists mainly of shells and shell fragments and limestone fragments with the chemical composition CaCO3. According to the results, the counting of microplastics in item/5 g dry/weight (in parenthesis) are; M3 (53), M4 (1252), M7 (25), M8 (339), M11 (38), M12 (127), M13 (85), M14 (67), M16 (147), M17 (190), M20 (388), M21 (286), M24 (46), M25 (119), M28 (75), M29 (156), M32 (43), M33 (69), M36 (54), M37 (353), respectively. In Fluorescent microscope, while the highest amount of microplastic was found in the M4 (250,400 item/kg) sample, the lowest was detected in the M7 (5,000 item/kg) sample. The total number of microplastics in Menekşe Beach sediments is 782,400 pieces/kg, It was determined that microplastics in the study area consisted of 706,600 pieces/kg particles MP and 75,800 pieces/kg fibril MP. According to the percentage distribution of MP in their grain size, the highest to lowest value is 3.Group (%46,10) > 2. Group =1. Group (%26,95). The main sources of high amounts of MP were plastic waste from beaches and coastal areas used by people. Moreover, balloons used for play purposes, microplastics carried by winds, and marine plastics transmitted to the coastal environment by waves from the Sea of Marmara are among the important pollutant sources.