Vicia cracca L.'nin bazı metabolik enzimler üzerine inhibitör potansiyelinin belirlenmesi ve biyoaktif bileşiklerinin analizi
Determination of the inhibitor potential of Vicia cracca L. on some metabolic enzymes and analysis of its bioactive compounds
- Tez No: 885359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA ALMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
V. cracca L. geleneksel ilaç tedavisinde önemli potansiyele sahip bir bitkidir. Baklagiller ailesinden olan bu bitkinin diğer türleri ile birçok çalışma yapılmış ve veriler literatüre sunulmuş olmasına rağmen V. cracca L. bitkisi yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada, farklı çözücülerle ekstraksiyonları yapılan V. cracca L. bitkisinin LC-MS/MS ve QTOF-LC/MS analizleri yapılarak fitokimyasal bileşikleri ve bunun yanında enzim inhibitör etkileri tespit edilmiştir. Bitki ekstraklarının içerik analiz sonuçları incelendiğinde toplamda en fazla fenoliğin etanol ekstratlarında olduğu anlaşılmıştır. Etanol, aseton ve su ekstratlarının içeriklerinde sırasıyla en fazla siyanidin-3-o-glikozit, kerasiyanin klorid ve naringin olduğu belirlendi. Ayrıca bitkinin enzim inhibitör özellikleri kolinesterazlar (AChE ve BChE) ve ksantin oksidaz'a (XO) karşı test edildi. Elde edilen sonuçlara göre, özütlerin AChE ve BChE enzimlerine karşı inhibisyon kapasiteleri incelendiğinde bitkinin dal ekstraktlarının sırasıyla 0.346 mg/mL (R 2 : 0.916) ve 0.110 mg/mL (R 2 : 0.924) IC 50 değerleri ile en yüksek inhibisyon yeteneğine sahip oldukları belirlendi. V. cracca L. ekstraktının XO enzimini inhibe etme kapasitesi incelendiğinde en yüksek aktivitenin sırasıyla; 0.675 mg/mL (R 2 : 0.937) yaprak özütü > 0.745 mg/mL (R 2 : 0.974) dal özütü > 1.397 mg/mL (R 2 : 0.933) tohum özütü olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular V. cracca L. bitkisinin farmasötik ve gıda endüstrileri için önemli bir kaynak olduğu ve bu bitki üzerine yapılacak ileri ki çalışmalara yeni ufuklar sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
V. cracca L. is a plant with important potential in traditional medicine therapy. Although many studies have been conducted on other species of this plant from the legume family and the data have been presented in the literature, the V. cracca L. plant has not been sufficiently researched. In this study, LC-MS/MS and QTOF-LC/MS analyzes of the V. cracca L. plant, which was extracted with different solvents, were performed to determine its phytochemical compounds as well as its enzyme inhibitory effects. When the content analysis results of plant extracts were examined, it was understood that the most phenolics in total were in ethanol extracts. It was determined that the highest contents of ethanol, acetone and water extracts were cyanidin-3-o-glucoside, keracyanin chloride and naringin, respectively. Additionally, the enzyme inhibitory properties of the plant were tested against cholinesterases (AChE and BChE) and xanthine oxidase (XO). According to the results obtained, when the inhibition capacities of the extracts against AChE and BChE enzymes were examined, it was determined that the branch extracts of the plant had the highest inhibition ability with IC 50 values of 0.346 mg/mL (R 2 : 0.916) and 0.110 mg/mL (R 2 : 0.924), respectively. When the capacity of V. cracca L. extract to inhibit the XO enzyme was examined, the highest activity was respectively; It was determined that 0.675 mg/mL (R 2 : 0.937) in leaf extract, > 0.745 mg/mL (R 2 : 0.974) in branch extract, and > 1.397 mg/mL (R 2 : 0.933) in seed extract. The findings obtained indicate that the V. cracca L. plant is an important resource for the pharmaceutical and food industries and may provide new horizons for future studies on this plant.