Müzikle matematik öğretiminin 6. sınıf öğrencilerinin matematik tutumlarına, özyeterlik algılarına ve 21.yy becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of teaching mathematics with music on the mathematics attitudes, self-efficacy perceptions and 21st century skills of 6th grade students
  1. Tez No: 885357
  2. Yazar: DUDU KONANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, müzikle matematik öğretiminin 6. sınıf öğrencilerinin matematik tutumları, özyeterlik algıları ve 21. yy becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada nicel araştırma modellerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Deney grubuna müzikle matematik öğretimi yapılırken kontrol grubuna ise matematik öğretim programında bulunan etkinliklerle matematik öğretimi yapılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Giresun Merkez İlçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun 6. sınıflarında öğrenim gören 39 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma verileri Matematik Tutum Ölçeği, Matematik Özyeterlik Algısı Ölçeği ve Ortaokul Öğrencilerine Yönelik 21. yy Becerileri Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda müzikle matematik öğretiminin deney grubu öğrencilerinin 21. yy becerilerinde istatistiksel açıdan anlamlı artış gözlenirken, öğrencilerin matematik tutumu ve özyeterlik algılarındaki artışlar istatistiksel açıdan anlamlı değildir. Kontrol grubunda ise tüm ölçekler için öğrencilerin ön test ve son test puanlarında anlamlı fark görülmemiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön test-son test fark puanlarına bakıldığında müzikle matematik öğretiminin matematik tutumu, matematik özyeterlik algısı ve 21. yy becerilerinde deney grubu öğrencilerin son test puan ortalamalarında artış olduğu görülmüştür ancak bu etki istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of teaching mathematics with music on 6th grade students' mathematics attitudes, self-efficacy perceptions and 21st century skills. In the study, a quasi-experimental research model with pre-test post-test control group, one of the quantitative research models, was used. While the experimental group was taught mathematics with music, the control group was taught mathematics with the activities in the mathematics curriculum. The research was conducted with 39 students studying in the 6th grade of a public secondary school in Giresun Central District in the 2022-2023 academic year. Research data were collected with the Mathematics Attitude Scale, Mathematics Self-Efficacy Scale and 21st Century Skills Scale for Secondary School Students. Research data were analyzed with the SPSS package program. As a result of the research, while a statistically significant increase was observed in the 21st century skills of the experimental group students of mathematics teaching with music, the increases in the students' mathematics attitudes and self-efficacy perceptions were not statistically significant. In the control group, there was no significant difference in the pre-test and post-test scores of the students for all scales. When the pretest-posttest difference scores of the experimental and control groups were examined, it was seen that teaching mathematics with music increased the posttest average scores of the experimental group students in mathematics attitude, mathematics self-efficacy perception and 21st century skills, but this effect was not statistically significant.